Jesteś tutaj: HomeRegionSLD proponuje bezpośrednie wybory marszałków

SLD proponuje bezpośrednie wybory marszałków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 14 kwiecień 2013 13:03

Nie jest to pomysł nowy, ale do tej pory nikt na poważnie się nad tą propozycją nie pochylił. Na konferencji samorządowej w Białymstoku Sojusz Lewicy Demokratycznej wyszedł z inicjatywą zmiany prawa, aby marszałkowie województw byli wybierani w wyborach bezpośrednich.

Obecnie marszałków powołuje sejmik. Wybór ten jest zatem zależy od układu sił politycznych w tej izbie.

 

Pomysł ten od samego początku nie spodobał się obecnym marszałkom, W mojej ocenie chodzi o wywołanie zamieszania, a nie o pozytywne zmiany jakościowe. Nie widzę merytorycznych podstaw do takich zmian – krytykuje ten pomysł na łamach Portalu Samorządowego marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

Działacze SLD z Białegostoku podają jednak przykład ich województwa, gdzie przez długi czas radni sejmiku mieli problem z powołaniem całego Zarządu Województwa.

 

Ta propozycja może okazać się niezwykle istotna z punktu widzenia województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie dość powszechne są zarzuty, że marszałek nie dba o cały region, lecz tylko o swój okręg wyborcy. W czasie ostatnich wyborów marszałek Piotr Całbecki w Toruniu uzyskał wyższe poparcie niż prezydent Michał Zaleski, co pokazuje jakim poparciem cieszy się w tym okręgu. Po zachodniej części województwa jest już jednak postacią mocno krytykowaną. Wybieranie marszałków w wyborach bezpośrednich sprawiło by, że marszałek musiał by zabiegać o głosy mieszkańców całego województwa.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022