Jesteś tutaj: HomeRegionKolej Plus ma reaktywować zamknięte linie

Kolej Plus ma reaktywować zamknięte linie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 17 październik 2018 20:16
Kolej Plus ma reaktywować zamknięte linie Fot: Ministerstwo Infrastruktury

W środę premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosili Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, który zyskał przydomek Kolei Plus. Wśród potencjalnych beneficjentów tego programu wskazano Żnin, miasto od wielu lat pozbawionego dostępu do siatki połączeń kolejowych.

Przez wiele lat lokalne połączenia kolejowe były zaniedbywane. Bardzo wiele z nich zlikwidowano - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W czasie ogłoszenia tego programu wskazano, że połączenia kolejowe mają zostać przywrócone m.in. do Żnina. Na tym etapie nie określono czy byłaby reaktywacja linii łączącej Inowrocław ze Żninem, czy np. odbudowa linii Szubin – Żnin.

 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury celem tego programu jest wsparcie rozwoju kolei w regionach, bowiem środki unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych są niewystarczające.

 

Przypomnijmy, że Samorząd Województwa środki z RPO zdecydował się przeznaczyć na inwestycje we wschodniej części województwa. Dodatkowe fundusze w ramach Kolei Plus są zatem szansą dla zadań w części zachodnie i nie tylko dla Żnina. Ostateczna liczba inwestycji będzie bowiem jeszcze ustalana, na niej może się znaleźć również zatem rewitalizacja linii z Bydgoszczy do Szubina – Kcyni, czy też budowa połączenia Maksymilianowa z Koronowem. Te plany się pojawiają przy okazji budowania Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej, ale z myślą o przyszłej perspektywie unijnej. Jeżeli rząd zdecyduje się uruchomić ten program, to mogą być realizowane dużo szybciej.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31