Jesteś tutaj: HomeRegionSusza ogromnym problemem

Susza ogromnym problemem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 15 czerwiec 2018 11:50

Pogoda niezbyt sprzyja kujawsko-pomorskiemu – przed rokiem dużych zniszczeń dokonały sierpniowe nawałnice. Obecnie organizacje rolnicze podnoszą straty związane z suszą, pojawia isę nawet oczekiwanie ogłoszenia w województwie stanu klęski żywiołowej. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach ocenia, że od czterech lat w naszym województwie sytuacja jest szczególnie niekorzystna.

 

Niestety prognozy na kolejne dni nie napawają optymizmem. Ze środowiska Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej wyszedł nawet postulat, aby rząd ogłosił w naszym województwie stan klęski żywiołowej.

 

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreśla, że problem jest mu bliski - Podczas narady z Prezesem Rady Ministrów 11 czerwca 2018 roku wojewodowie zobowiązali się przekazać Premierowi i Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację na temat sytuacji w uprawach rolnych, w tym również w naszym województwie. Skierowałem do jednostek samorządu terytorialnego prośbę o bieżącą informację oraz o wnioski o powoływanie komisji szacujących straty w rolnictwie, zakreślając termin do 21 czerwca br.

 

Bogdanowicz będąc jeszcze wiceburmistrzem Kruszwicy, miał bezpośrednio do czynienia z klęskami żywiołowymi, które gminy Kruszwica nie omijały.

 

Należy zaznaczyć, że według opracowania Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim jest szczególnie niekorzystna. Od czterech lat mamy do czynienia z klęską jeśli chodzi o uprawy rolne. W związku z tym jak co roku będziemy zabiegać o adekwatne wsparcie rządu – czytamy w oświadczeniu wojewody.

 

Dzisiaj w Bydgoszczy gości wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki. W planie jego wizyty jest udział w działającym przy wojewodzie zespole rolnym.

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie