Jesteś tutaj: HomeRegionDokąd zmierza Europa? - debata o przyszłości UE

Dokąd zmierza Europa? - debata o przyszłości UE

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 08 czerwiec 2018 21:11

Wspólnoty europejskie i Unia powstały po to, aby przeciwstawić się złu – przypomniał na dzisiejszej debacie zorganizowanej w Bydgoszczy przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, europoseł Tadeusz Zwiefka. W dyskusji o przyszłości kontynentu wzięli również udział posłowie: Kosma Złotowski i Janusz Zemke.

W słowie wstępu Bartłomiej Balcerzyk reprezentujący polskie Biuro Parlamentu Europejskiego podkreślił, że celem organizacji Regionalnych Forów Dyskusyjnyhc Parlamentu Europejskiego jest z jednej trony debata o kluczowych dla Europy wyzwaniach, ale także umożliwienie mieszkańcom województw spotkania się ze swoimi reprezentantami w Parlamencie Europejskiego. Sala sesyjna Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego niemal się zapełniła, bowiem nie brakowało chętnych debatą o przyszłości Europy.

 

Poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski nawiązał do wystąpienia prezydenta Francji Emanuela Macrona, który postuluje o zwiększenie zakresu federalizacji UE - Jest się wiele zastanawiać jak ta Unia ma wyglądać. Czy ma tak jak twierdzą niektórzy tworzyć jedno federalne państwo, z Komisją Europejską jako rządem, czy quazi rządem. Czy też dalej pozostać Unią 27 (po odejściu Wielkiej Brytanii) państw suwerennych, które widzą własny interes, aby działać w różnych obszarach razem.

 

Zdaniem posła Tadeusza Zwiefki, reprezentującego największą frakcję w PE – Europejską Partię Ludową jako członek Unii Europejskiej od 2004 roku, Polacy są uprawnieni do prowadzenia tego typu debat - Jest dzisiaj zdecydowanie więcej pytań, niż stały przed ojcami założycielami Unii Europejskiej. Przed politykami, którzy przygotowywali deklarację Schumana w maju 1950 roku, przed tymi którzy podpisali Traktat Rzymski w 1958 roku, czy wreszcie przed tymi którzy przyjmowali traktat z Maastricht ustanawiający Unię Europejską. Tych pytań jest zdecydowanie więcej, bo świat jest bardziej skomplikowany. Pamiętajmy, że wspólnoty europejskie i Unia powstały po to, aby przeciwstawić się złu. Taki był cel- aby zapewnić ludziom życie w spokoju i dobrobycie.

 

Związany z lewicą Janusz Zemke, były polski wiceminister obrony narodowej natomiast największe wyzwania Europy widzi w zakresie zachowania bezpieczeństwa - Można zaryzykować tezę, że Unia do tej pory miała dwie takie wielkie polityki wspólnotowe. To była polityka spójności, która wyrównywała szansę i wspólna polityka rolna. Moim zdaniem – jesteśmy w przełomowym momencie, gdzie Unia będzie musiała w interesie bezpieczeństwa obywateli, będzie musiała zając się znacznie szerzej polityką związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa. Dzieje się tak bo mamy masę problemów jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dookoła Europy. To jest co się dzieje w Afryce, to co się dzieje na Ukrainie, mamy do czynienia też z nowym typem ataków- są to przede wszystkim cyberataki .

 

W przyszłym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Kluczowe decyzje dotyczące przyszłości Europy będą zależeć również od ich wyników.

 

Czy UE powinna bardziej naciskać na Polskę?

Wśród uczestników debaty byli działacze Obywateli RP i Komitetu Obrony Demokracji – Grupa organizacji pozarządowych opozycyjnych występuje do Komisji Europejskie z wnioskiem o skierowanie sprawy polskiego Sądu Najwyższego z oczekiwaniem skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zwrócimy się do panów posłów Zemke i Zwiefki, którzy się raczej opowiedzą za tym do czego my dążymy, o poparcie z wszelkich sił tego naszego apelu, bo wydaje się nam iż w inny sposób ta sprawa nie zostanie rozwiązana – mówiła przedstawicielka tej grupy, jednocześnie martwiąc się, że pojawiają się przesłanki, że Bruksela może chcąc łagodzić spór z Polską nie być aż tak stanowcza.

 

 

Europoseł Tadeusz Zwiefka nawiązał do ostatniego zjazdu Europejskiej Partii Ludowej, który odbył się w Warszawie – Przewodniczący partii Joseph Daul jednoznacznie powiedział, że nasza europejska partia polityczna wystąpi do Komisji Europejskiej ze wsparciem państwa wniosku.

 

Zwiefka zapowiedział również, że wizytę w Polsce planuje wiceprzewodniczący KE Frans Fimmermans, który będzie domagał się od premiera Mateusza Morawieckiego zdecydowanych działań.

 

- Oceniam krytycznie wiele decyzji związanych z polskim sądownictwem począwszy od Trybunału Konstytucyjnego, przez Sąd Najwyższy i to co się stało z KRS i to jest jedna sprawa. Natomiast nigdy nie będę głosował za żadnym aktem unijnym, który będzie nakładał sankcje na Polskę – zadeklarował europoseł Janusz Zemke, po czym rozległy się brawa – Jak są głosowania, razem z kolegami z Polski się wstrzymujemy. Problem polega na tym, że my często pracujemy w horyzoncie kilkunastu lat, obecnie pracujemy o budżecie na lata 2021-2027, dlatego nie chciałbym doprowadzić do tego, aby Polska miała jakieś straty z tego tytułu.

 

- Prawo i Sprawiedliwość przez wiele lat było w opozycji i nigdy nie prosiliśmy nikogo o rozstrzyganie naszych sporów. Jeżeli kogoś prosiliśmy to tylko naszych wyborców. Nasi wyborcy w wolnych wyborach w Polsce wybrali Prawo i Sprawiedliwość, a Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej są w opozycji. To nie jest postanowienie na wieczność, ale na cztery lata, które za rok się kończą -bronił działań polskiego rządu poseł Kosma Złotowski. Jednocześnie parlamentarzysta powołał się na badania pokazujące, ze Polacy swój wymiar sprawiedliwości oceniają zdecydowanie gorzej niż np. Niemcy, co było przyczyną wprowadzenia przez rząd reformy.

 

 

W czwartek z inicjatywy Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polce odbył się w Kinie Orzeł pokaz filmu ,,Krew Saamów” poświęconego Lapończykom. Szerzej o tym dziele filmowym napiszemy wkrótce na Portalu Kujawskim.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29