Jesteś tutaj: HomeRegionWielki Piątek to dzień ukrzyżowania

Wielki Piątek to dzień ukrzyżowania

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 30 marzec 2018 15:14

Dzisiaj w Kościele katolickim obchodzona jest pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa za nasze grzechy, która stanie się przyczynkiem zbawienia świata. O wyjątkowości tego dnia świadczy chociażby obowiązywanie wiernych ścisłego postu.

 

- Wielki Piątek to dzień ukrzyżowania Chrystusa - dzień męki i śmierci Jezusa, dzień naszego odkupienia, bo wierzymy, że dokonało się ono przez mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu – wyjaśnia w rozmowie z Polską Agencją Prasową Prymas Polski, abp. Wojciech Polak.

 

Dzisiaj do południa w kościołach odbywały się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wieczorem natomiast odbywać będą się Liturgię Męki Pańskiej. W pierwszej części czytana będzie Ewangelia opisująca skazanie, a później drogę na śmierć Jezusa Chrystusa. Najistotniejsze elementy zobaczyć można w naszym materiale filmowym:

Wielki Piątek

Dzisiaj wspominamy skazanie, mękę i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa.

Opublikowany przez Portal Kujawski 30 marca 2018

 

W drugiej część odbywać będzie się natomiast Adoracja Krzyża - Myślę, że naszej wielkopiątkowej adoracji krzyża moglibyśmy nadać najgłębszy sens, gdyby nasze ucałowanie krzyża było osobistym wypełnieniem i potwierdzeniem tego, co napisał św. Jan: „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma do nas” (1J 4,16). Całując krzyż warto w głębi duszy – i z głębi duszy – powiedzieć Jezusowi: „Tak, wierzę w Twoją miłość, wierzę w miłość Ojca do mnie, którą Ty, Panie, objawiasz właśnie na krzyżu” - pisze na portalu dominikanie.pl OP Cyprian Klahs - Jest jeszcze jeden niesłychanie ważny moment w liturgii Wielkiego Piątku (przynajmniej dla mnie jest bardzo ważny!). Jest to modlitwa powszechna, bardzo uroczysta i gęsta od znaczeń. Tych dziesięć wezwań, które się na nią składają: za Kościół, papieża i swojego biskupa, za katechumenów, o jedność chrześcijan, za Żydów, za niewierzących w Chrystusa i w ogóle w Boga, za rządzących państwami oraz za strapionych i cierpiących – ta modlitwa wyraża w konkretach tę miłość i troskliwość Boga. I to nie tylko względem mnie, bo wiara i zbawienie to nie sprawa tylko między mną a Bogiem, nawet nie tylko między Bogiem a Kościołem, czy nawet wszystkimi wierzącymi w Chrystusa. Ta modlitwa szalenie dobitnie wyraża prawdę, że Bóg chce zbawienia świata – świata całego. A Kościół, który się modli w tych wszystkich intencjach, wtedy właśnie jest naprawdę sobą, gdy jest Bożym narzędziem służącym – jak sam Chrystus – wypełnieniu woli Ojca, którą jest to, aby świat został zbawiony, odnowiony, uświęcony i przebóstwiony.

 


 

Więcej o męce Chrystusa (video) - Od ostatniej wierzeczy do śmierci na krzyżu

Co chce pokazać nam Zacheusz? - Relacja z tegorocznego Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30