Jesteś tutaj: HomeRegionZa smog możemy słono zapłacić

Za smog możemy słono zapłacić

Napisane przez  Ł.R. / Rzeczpospolita Opublikowano w Regionalne niedziela, 25 luty 2018 07:44

Na zbyt wysokie stężenie niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10 w Polsce zwraca uwagę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co otwiera Komisji Europejskiej drogi do nałożenia na nasz kraj miliardowych kar finansowych.

 

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Polska w zakresie smogu narusza prawo Unii Europejskiej. Według Trybunału Polska w sposób ciągły przekracza w czterech strefach dopuszczalne dobowe stężenia pyłu PM10, zwiększone o margines tolerancji.

 

Orzeczeni dotyczy lat 2007-2013, skargę w sprawie odnotowywanych przekroczeń złożyła przed dwoma laty Komisja Europejska. W opinii Komisja Polska niezbyt wyraźnie przeciwdziała zjawisku smogu. KE oczekuje chociażby wprowadzenia przepisów ustanawiających wartości emisyjne dla paliw wykorzystywanych do ogrzewania. Trybunał odrzucił przy tym argumenty rządu w Warszawie, związane z trudnymi z aspektami społeczno-gospodarczymi, które uniemożliwiają szybszą walkę ze smogiem w Polsce.

 

W opinii dziennika ,,Rzeczpospolita” czwartkowy wyrok TSEU otwiera Komisji Europejskiej drogę do nałożenia na Polskę nawet 4 mld zł oraz dziennych grzywien za przekroczenia wskaźników.

 

Z  szacunków Administracji Domów Miejskich wynika, że tylko w miejskim zasobie mieszkaniowym około 10 tys. mieszkańców ogrzewa swoje domy trującymi atmosferę piecami.  Plany ADM zakładają wymianę źródeł ogrzewania w ciągu kilkunastu lat. Zważając na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - dla Unii Europejskiej jest to za dużo. Poważny problem z piecami zanieczyszczającymi atmosferę ma natomiast przede wszystkim w naszym regionie Nakło nad Notecią.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: