Jesteś tutaj: HomeRegionMinister Adamczyk w regionie: Wyższe zapomogi i szybsze szacunki strat

Minister Adamczyk w regionie: Wyższe zapomogi i szybsze szacunki strat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 18 sierpień 2017 14:11

Nie maksymalnie 100 tys. zł jak wstępnie zakładano, ale do 200 tys. zł mogą otrzymać właściciele budynków, które zostały zniszczone w wyniku ubiegłotygodniowej nawałnicy. Dzisiaj w Bydgoszczy gościł minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski.

Głównym celem ich wizyty w naszym regionie było zapoznanie się z sytuację po przejściu huraganu. Minister Andrzej Adamczyk poinformował, że wczoraj premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie, które umożliwia zastosowanie w gminach, które ucierpiały w wyniku anomalii pogodowych, specjalnej pomocy rządowej. W pierwszej kolejności wypłacane były zapomogi do 6 tys. zł. Po dokładnym oszacowaniu strat państwo planuje wypłacić nawet do 200 tys. zł.

 

- Dzisiaj w perspektywie czasu bardzo ważne jest działanie związane z oszacowaniem skali strat, który to szacunek pozwala wypłacić poszkodowanym środki – wyjaśniał minister Andrzej Adamczyk - Przyjęto zasady, które pozwalają dokonywać takich strat pracownikom nadzoru budowlanego. Nie tylko biegli którzy mają uprawnienia do oceny wartości nieruchomości, bo wiemy, że ich ilość jest nieduża albo na tyle nieduża, że ocena skali zniszczeń trwałaby wiele miesięcy. My chcemy to zrobić nader szybko.

 

Zadaniem pracowników nadzoru budowlanego będzie oszacowanie procentowej skali zniszczeń. Jak tłumaczył wiceminister Tomasz Żuchowski, ujednolicono również dla wszystkich województw drugi i uproszczono procedurę, aby pieniądze do poszkodowanych mogły trafić jak najszybciej. Dodatkowo zapadła decyzja o skierowaniu do pomocy pracowników nadzoru budowlanego z województw, które nie ucierpiały w wyniku tej klęski żywiołowej.

 

Wsparcie również dla budynków gospodarczych

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, iż również zapomogi będą dotyczyć budynków gospodarczych, które uległy zniszczeniu. Taki postulat kierował kilka dni temu zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, obawiając się, że wielu poszkodowanych rolników może zbankrutować.

 

Warte obejrzenia

« Lipiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31