Jesteś tutaj: HomeRegionDlaczego prezydent zdecydował się na veto?

Dlaczego prezydent zdecydował się na veto?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 lipiec 2017 19:19
Dlaczego prezydent zdecydował się na veto? Fot: Krzysztof Sitkowski / KPRP

Spór o reformę sądownictwa był na pewno wydarzeniem, którym przez ostatnie dni żyła Polska. Dzisiejsza decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zastosowaniu veta w przypadku dwóch ustaw dużą część osób mogła zaskoczyć. Trwają polityczne spekulacje o przyczyny tej decyzji. My natomiast postaramy się skupić stricte na argumentach merytorycznych.

Kluczową rolę odegrała Zofia Romaszewska, jedna z legend polskiego podziemia antykomunistycznego, co podkreśla wprost w swoim oświadczeniu prezydent Andrzej Duda. Obecnie minister sprawiedliwości pełni jednocześnie funkcję prokuratora generalnego. Uchwalone przez parlament prawo dawało mu również prawo wybierani sędziów Sądu Najwyższego, co byłoby sprzeczne z polską tradycją prawną.

 

I pani Zofia powiedziała do mnie słowa, które we mnie uderzyły najbardziej ‒ poza wszystkimi wywodami prawniczymi, które realizowałem i o których dyskutowałem w ciągu tego weekendu. Pani Zofia powiedziała do mnie tak: „Panie Prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym Prokurator Generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko, i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać”. Dodajmy, że w polskiej Konstytucji i w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym – czytamy w oświadczeniu prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Veto prezydenta oznacza, że obie ustawy wrócą teraz do Sejmu.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2017 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30