Jesteś tutaj: HomeRegionBydgoska delegatura UOKiK otrzymała ważne zadanie

Bydgoska delegatura UOKiK otrzymała ważne zadanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 lipiec 2017 13:30
Bydgoska delegatura UOKiK otrzymała ważne zadanie Fot: K-PUW

Od wczoraj obowiązuje nowa ustawa o przeciwdziałaniu wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Główną rolę w przeciwdziałaniu patologicznym zjawiskom odgrywać będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rolę wiodącą w kraju odgrywać będzie delegatura UOKiK w Bydgoszczy.

- Przewaga kontraktowa występuje, jeżeli między odbiorcą i nabywcą istnieje znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym i jednocześnie słabsza ze stron nie ma wystarczających możliwości sprzedaży lub kupna produktów rolnych lub spożywczych od innych przedsiębiorców – wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał, który w środę gościł w Bydgoszczy.

 

UOKiK ma przeciwdziałać takim zjawiskom jak uzależnianie zawarcia umowy od spełnienia dodatkowych świadczeń czy bezpodstawne wydłużanie terminów płatności za dostarczone produkty. Ustawa będzie zatem chronić głównie mały biznes i rolników indywidualnych. Jeżeli uda się udowodnić nieuczciwe praktyki, to UOKiK będzie mógł nałożyć na danego przedsiębiorcę karę nawet w wysokości 3% rocznego obrotu.

 

Województwo kujawsko-pomorskie jest typowo rolnicze, stąd też tego typu problemy są doskonale znane Delegaturze UOKiK w Bydgoszczy. Z racji posiadanych już doświadczeń, bydgoska delegatura będzie rozpatrywać wszelkie tego typu sprawy jakie pojawią się w Polsce.

 

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: