Jesteś tutaj: HomeRegionNiekorzystny dla polskiej branży transportowej ,,pakiet mobilności”

Niekorzystny dla polskiej branży transportowej ,,pakiet mobilności”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 03 czerwiec 2017 14:51

W środę Komisja Europejska opublikowała tzw. pakiet mobilności Parlamentu Europejskiego, który spotkał się z krytyczną reakcją przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Przyczyną takiego odbioru są niekorzystne dla polskich firm transportowych zapisy.

 

Pakiet zakłada objęcie kierowców przepisami dyrektywy o pracownikach delegowanych. Oznaczać ma to, że kierowca przebywający na terenie danego kraju, będzie musiał być objęty lokalnymi gwarancjami płacowymi i urlopowymi. Czyli kierowca zatrudniony w polskiej firmie przebywając chociażby we Francji, będzie musiał mieć zapewnione przez pracodawce takie same warunki jak ma francuski kierowca. Z jednej strony zmniejszyć ma to konkurencyjność polskich firm na rynku europejskim, które na funkcjonującym obecnie ,,wolnym rynku” radzą sobie bardzo dobrze, ale też jak wskazuje Maciej Wroński ze Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska, wygeneruje to dodatkowe koszty administracyjne. Polski pracodawca będzie musiał bowiem zatrudnić prawnika, aby rozeznać się z przepisami dotyczącymi kierowców chociażby we wspomnianej Francji.

 

W ubiegłym tygodniu doszło w Brukseli do spotkania zorganizowanego przez wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego i europosła Kosmę Złotowskiego z udziałem unijnej komisarz ds. transportu Violety Bulc i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

 

- Narzucanie krajowych stawek płacy minimalnej przewoźnikom w międzynarodowym transporcie drogowym bez uwzględnienia dodatkowych czynników związanych z funkcjonowaniem firm przewozowych, w rezultacie spowoduje podniesienie kosztów transportu wszystkich towarów na wewnętrznym rynku UE oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw towarów – ocenia propozycje Komisji Europejskiej minister Andrzej Adamczyk.

 

- Przed nami prace w PE. Liczę, że dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich instytucji uda się uwzględnić w ostatecznej wersji proponowanych rozwiązań także perspektywę firm transportowych z Europy Środkowo-Wschodniej – wyraża nadzieję poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski, który reprezentuje województwo kujawsko-pomorskie.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31