Jesteś tutaj: HomeRegionMarszałkowie krytykują plan Morawieckiego, bo marginalizuje Toruń

Marszałkowie krytykują plan Morawieckiego, bo marginalizuje Toruń

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 23 maj 2017 17:42

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zatwierdzając raport w sprawie realizacji Strategii Rozwoju Województwa, dokonał jednoznacznie oceny rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, którą ocenił negatywnie. Powodem jest zbyt niska ranga Torunia na kolejowej mapie Polski.

 

Województwo leży poza planowanym obszarem wytyczenia kolei najwyższych prędkości, a linie o prędkości pow. 160 km/h mają łączyć tylko Bydgoszcz z Trójmiastem i Inowrocław z Poznaniem. Tym samym kujawsko-pomorskie należeć będzie do zaledwie kilku regionów nie połączonych liniami o takiej prędkości z Warszawą (względna dostępność czasowa Warszawy na tle innych regionów się pogorszy), a Toruń będzie jednym z kilku miast wojewódzkich niedostępnych za pomocą linii o takiej prędkości – czytamy w opinii zatwierdzonej przez Zarząd Województwa.

 

W Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju pojawiła się mapa obrazująca cele jakie w kontekście kolejowym Polska miałaby osiągnąć do 2030 roku. Tzw. Koleje Dużych Prędkości objąć mają w studialnym przebiegu połączenie Warszawy z Łodzią i następnie Poznaniem i Wrocławiem (nadal aktualna jest koncepcja słynnego ,,Y”). W pierwszym etapie budowy KDP nie pojawia się również połączenie Warszawy z Krakowem.

 

Znacznie wyższą niż obecnie rangę, mieć będzie linia Bydgoszcz-Kościerzyna-Gdynia. Istotny dla funkcjonowania województwa odcinek Toruń-Grudziądz-Malbork jest całkowicie marginalizowany – czytamy dalej w raporcie zatwierdzonym przez Zarząd Województwa.

 

Grafika z SOR

 

Podkreślić należy, iż na istotny zdaniem marszałków odcinek Toruń – Grudziądz – Malbork przeznaczone będą w pierwszej kolejności środki unijne z dedykowanego kujawsko-pomorskiemu Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Dodatkowo w raporcie negatywnie oceniono ulokowanie w SOR tylko jednego węzła multimodalnego w województwie kujawsko-pomorskim, jakim miałaby być Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022