Jesteś tutaj: HomeRegionJesteśmy liderami we wdrażaniu reformy oświatowej

Jesteśmy liderami we wdrażaniu reformy oświatowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 29 marzec 2017 13:07

Województwa kujawsko-pomorskie i świętokrzyskie najsprawniej wdrażają reformę oświatową, która w życie wejdzie od września. Wymagane uchwały ustanawiającą nową sieć szkół do końca lutego złożyły wszystkie leżące na terenie kujawsko-pomorskiego samorządy – kuratorium oraz wojewoda nie stwierdzili w nich natomiast większych błędów.

- Na chwilę obecną wszystkie uchwały zostały przez kuratora zaopiniowane pozytywnie. Wszystko odbyło się w terminie do końca lutego – poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz – Jeżeli chodzi o nadzór wojewody zostało wydanych 13 orzeczeń nadzorczych, ale to nie zatrzymało legislacji.

 

Najwięcej kłopotów sprawić miał Szubin, gdzie Rada Miejska musiała przyjąć nową uchwałę, ale zdążyła to uczynić jeszcze w lutym.

 

- Chciałbym podziękować samorządom, bo ich to ich otwarcie sprawiło, że mamy jednolitość w całym województwie – podkreśla Bogdanowicz.

 

Opinie pozytywne kuratorium uzyskało 10 powiatów, pozostałe 13 opinie pozytywne warunkowe (kuratorium oczekuje poprawienia drobnych błędów). Natomiast na poziomie gminnym opinii pozytywnym mamy 73 oraz 71 warunkowych. Wobec żadnego samorządu nie podjęto opinii negatywnej.

 

- Pierwsza gmina, która podjęła uchwałę intencyjną jest gmina Kowal, która uczyniła to już 19 stycznia – poinformował kurator oświaty Marek Gralik.

 

Do końca marca samorządy muszą przyjąć uchwały ostateczne. Dzisiaj obraduje Rada Miasta Bydgoszczy – na poziomie gminnym Bydgoszcz uzyskała pozytywną opinie kuratorium, zaś na poziomie powiatowym warunkową. Jak ustaliliśmy – w bydgoskiej uchwale nie wskazano szkół prowadzonych przez inne niż Miasto Bydgoszcz podmioty, czyli np. szkół prowadzonych przez Samorząd Województwa. Jest to jednak proste uchybienie do poprawienia, co dzisiaj ma nastąpić.

 

W kwestii likwidacji gimnazjów

80% funkcjonujących obecnie w województwie kujawsko-pomorskim gimnazjów będzie nadal funkcjonować, ale w innych formach organizacyjnych – 57% z nich zostanie włączonych do innych Szkół Podstawowych, zaś 23% przekształconych w odrębne Szkoły Podstawowe. Samorządowcy zdecydowali się na wygaszenia 19% gimnazjów (21 szkół).

 

Warte obejrzenia

« Grudzień 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31