Jesteś tutaj: HomeRegion3 miesiące Portalu Kujawskiego

3 miesiące Portalu Kujawskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 03 luty 2013 22:04

26 października 2012 miała miejsce inauguracja Portalu Kujawskiego. Wtedy pisałem o potrzebie nowej jakości mediów w naszym regionie. Przyszedł czas na pierwsze podsumowanie.

 

Na inauguracji mówiliśmy o potrzebie rzeczowej dyskusji na temat metropolitarności całego regionu. Już wtedy pisałem, że relacje pomiędzy samorządowcami z Bydgoszczy i Inowrocławia nie są najlepsze, dlatego ważnym zadaniem będzie podjęcie dyskusji, która mogła by zbliżyć te dwa miasta. W ostatnim czasie na naszym portalu padały deklaracje o woli podjęcia takiej współpracy. Wśród zadań jakie sobie stawia nasz portal na najbliższy czas będzie dalsze moderowanie dyskusji w tym względzie.

 

Uważam, że jednym z większych problemów naszego kraju jest z kolei demografia. I przeciwdziałaniu tego problemu będziemy chcieli poświęcić więcej uwagi. Zdajemy sobie sprawę, że tego typu sprawy nie są się wstanie przebić w większości mediów. Portal Kujawski chce się jednak zajmować przede wszystkim istotnymi problemami, a nie nic nie wnoszącymi ciekawostkami.

 

Młodzi Inowrocławianie o swoim mieście

Nie zamierzamy się skupiać jednak tylko i wyłącznie na polityce regionalnej, ale także problemach poszczególnych miast. Podejmujemy działania na rzecz szerszej dyskusji w sprawie możliwości zmian administracyjnych w Inowrocławiu, aby ośrodek ten zyskał prawa powiatu, co by znacznie ułatwiło zarządzenie nim, a także pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej. Będziemy chcieli także pokazać jak na Inowrocław patrzą jego młodzi obywatele i czego im w tym mieście brakuje.

 

Tożsamość Bydgoszczy

W przypadku Bydgoszczy jednym z wyzwań na najbliższy czas będzie podjęcie działań na rzecz odbudowy tożsamości tego miasta. Z tego powodu wyszedłem z inicjatywą, aby rok 2014 nosił imię doktora Jana Biziela, który aktywnie działał na rzecz miasta w okresie powrotu Bydgoszczy po 148 latach zaborów i związanych z tym zmian administracyjnych. Warto to na każdym kroku podkreślać, że miasto mimo tych trudności było pod względem gospodarczym i rozwoju kultury jednym z liderów w Polsce.

 

Tożsamość regionu

Elementem, które może budować z kolei tożsamość całego regionu jest Powstanie Wielkopolskiej. Walki odbywały się zarówno w powiecie nakielskim i inowrocławskim. Do starć doszło także pod Bydgoszczą. Jest to wspólna historia całego naszego regionu. Z tego powodu uruchomiliśmy projekt historyczny, który przypominał naszym czytelnikom o najważniejszych wydarzeniach z tego okresu.

 

Czas młodych

Niestety cały czas za mało ludzi młodych uczestniczy w życiu polityczno-społecznym. Jest to niedobry wskaźnik, gdyż to właśnie przedstawiciele młodego pokolenie będą zmuszeni niedługo przejąć odpowiedzialność za kraj i samorządy. Muszą jednak już dzisiaj zdobywać doświadczenie. Ponadto niekiedy młodzi ludzie mają znacznie bardziej trafny pogląd na sprawy, od osób które polityką zajmują się kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Nie będzie to jednak łatwe, stąd też w tą kwestie należy włożyć wiele wysiłku.

 

Formuła regionalna

Uruchamiając serwis regionalny podejmowałem pewnego rodzaju ryzyko, jak jego forma przyjmie się w kilku powiatach (bydgoski, nakielski, inowrocławski). Po trzech miesiącach mogę stwierdzić, że był to dobry krok i każdego niemal dnia dostrzegam kolejne dowody, że te obszary tworzą wspólny obszar funkcjonalny.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30