Jesteś tutaj: HomeRegionKontrowersyjna uchwała w sprawie budowy pomnika w Toruniu

Kontrowersyjna uchwała w sprawie budowy pomnika w Toruniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 02 grudzień 2016 12:01

Dużo emocji na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa wywoła uchwała dotycząca budowy pomnika upamiętniającego Ofiary Zbrodni Pomorskiej 1939 roku w Toruniu. Dyskusja dotyczyła kreowania polityki historycznej w województwie, bydgoski radny Roman Jasiakiewicz wskazuje marginalizowanie tragicznych wydarzeń, które jesienią 1939 roku odbyły się w Bydgoszczy.

Jednak do największych zbrodni na terenie okupowanej Polski doszło w granicach przedwojennego województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu, gdzie w piaskowniach, lasach i dołach śmierci zamordowano około 30 000 obywateli II Rzeczpospolitej – czytamy w uchwale przyjętej niejednogłośnie przez sejmik - Warto podkreślić, że lokalizacja pomnika w Toruniu, przedwojennej stolicy województwa pomorskiego znajduje akceptację i zrozumienie także wśród władz i środowisk naukowych współczesnego województwa pomorskiego, które wyraziły chęć ścisłej współpracy w dążeniu do realizacji założonego celu.

 

- To próba budowania Torunia jako centralnego miejsca tamtych tragicznych wydarzeń z przywołaniem ofiar Piaśnicy, Gdyni i Tczewa – wskazywał radny Roman Jasiakiewicz. Z jego wystąpienia można było wywnioskować, iż za jeden z głównych celów projektu stanowiska przyjmuje się podkreślenie tego, że przed 1939 roku Toruń był stolicą województwa pomorskiego.

 

Jego zdaniem mówiąc o roku 1939 powinniśmy skupić się głównie w naszym województwie na Bydgoszczy, gdzie Niemcy zorganizowali prowokację – niemieckie służby wraz z miejscowymi Niemcami wywołały dywersję wobec wycofujących się w dniach 3 i 4 września wojsk polskich. Konsekwencją tego były masowe rozstrzeliwania od 9 listopada.

 

Jasiakiewicz przypomniał również, iż na Starym Rynku w Bydgoszczy stanął w 1969 pomnik oddający pamięć pomordowanym mieszkańcom Kujaw, Pomorza i Ziemi Chełmińskiej.

 

Głos w dyskusji zabrał również radny Marek Witkowski, który wyraził potrzebę postawienia pomnika w Karolewie w powiecie sępoleńskim gdzie zamordowano ok. 20 tys. osób.

 

Z kolei marszalek Piotr Całbecki próbował udowadniać, że województwo kujawsko-pomorskie jest kontynuatorem tradycji dawnego województwa pomorskiego.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022