Jesteś tutaj: HomePolecaneŁuszczyca to nie wyrok. Naucz się z nią walczyć!

Łuszczyca to nie wyrok. Naucz się z nią walczyć!

Napisał  Opublikowano w Polecane niedziela, 23 sierpień 2015 12:03

Łuszczyca to przewlekła choroba skórna, która potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Nieestetyczne plamy szpecą nasze ciało, a my zaczynamy borykać się nie tylko z chorobą, ale i kompleksami. Nie należy się jednak poddawać z łuszczycą da się żyć. Istnieje wiele skutecznych sposobów, które pozwolą nam zminimalizować skutki tej dotkliwej choroby.

Miej łuszczyce pod kontrolą

Łuszczyca jest bardzo kłopotliwą, przewlekłą chorobą skórną. Komórki skóry osób borykających się z łuszczycą narastają zdecydowanie za szybko. Skutkiem takiego stanu jest powstawanie grubych, białych, a czasami też czerwonych plam na skórze. U zdrowej osoby proces wzrostu komórek skóry odbywa się stopniowo tak, by stary naskórek zdążył się złuszczyć. Komórki u chorego migrują tworząc nieestetyczne bruzdy nazywane też często ogniskami. Najczęściej możemy je zaobserwować na kolanach, łokciach, nogach, plecach. Łuszczyca na głowie jest szczególnie uciążliwa ze względu na konieczność pielęgnowania włosów. Ten typ dolegliwości skórnej jest częściej spotykany u dorosłych, niż u dzieci.

 

Żyj swobodnie z łuszczycą

Niestety chorzy na łuszczycę starają się jak najmniej eksponować ogniska zapalne, co wpływa na ich życie. Bardzo często unikają aktywności fizycznej, a szczególnie pływania, gdzie trzeba odsłonić ciało. Nie warto się jednak załamywać, obecnie istnieje wiele metod walki z tą chorobą. Jak twierdzi wielu lekarzy łuszczyca jest atakiem układu odpornościowego na organizm. W wyniku tej "walki" tworzą się dotkliwe stany zapalne. Bardzo często łuszczyca występuje po długiej ekspozycji organizmu na stres lub traumatyczne przejścia. Niestety w wielu przypadkach choroba ta ma podłoże genetyczne. Chorzy mogą zaobserwować momenty nasilenia choroby, wpływ na ten stan ma zmiana klimatu, infekcje lub zażywane leki. Należy bezwzględnie podkreślić, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić przed dotyk.

 

Poznaj objawy choroby

Głównym objawem choroby są zmiany skórne pojawiające się na głowie, plecach, kolanach, łokciach. Bruzdy mogą być niewielkie i występować pojedynczo, ale też często przybierają formę dużych ognisk zapalnych. Zmiany skórne pokrywają się charakterystyczną srebrzystą łuską, skóra staje się tkliwa i swędząca. Ogromnym problemem jest łuszczyca na głowie, która może skutkować utratą włosów. Jest to szczególnie traumatyczne dla kobiet, dla których włosy są bardzo istotną kwestią.

 

Lecz się skutecznie

Dobrze zdiagnozowana łuszczyca wymaga odpowiedniego leczenia. Bardzo często objawy mijają same, by chwilę później powrócić ze zdwojoną siłą. Leczenie polega na odpowiedniej pielęgnacji z użyciem balsamów i kremów. Bardzo ważne jest też złuszczanie i peelingowanie skóry. W przypadku łuszczycy głowy należy dobrać dobrej jakość szampon, który będzie nie tylko pielęgnował skórę, ale też zapobiegał wypadaniu włosów. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić kurację sterydami. Niezbędne są oczywiście regularne wizyty u specjalisty, który będzie obserwował stan naszej skóry.

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia