Jesteś tutaj: HomePolecaneJakie są obowiązkowe przeglądy w domu i mieszkaniu?

Jakie są obowiązkowe przeglądy w domu i mieszkaniu?

Napisane przez  Materiał partnera Opublikowano w Polecane środa, 27 grudzień 2023 10:35

Przeglądy techniczne domu są niezbędne podobnie jak przeglądy diagnostyczne samochodu. Brak aktualnych może skutkować problemami np. z otrzymaniem odszkodowania. W poniższym artykule znajdziesz podpowiedzi na temat tego, o jakich terminach przeglądów musisz pamiętać oraz w jakich sytuacjach będzie obowiązywać polisa ubezpieczeniowa domu.

 

Polskie przepisy budowlane różnicują obowiązki dla właścicieli i zarządców różnych typów obiektów (takich jak domy jednorodzinne, bloki mieszkalne, hale, magazyny czy sklepy wielkopowierzchniowe). W naszej analizie skupiamy się na domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

 

Na czym polega przegląd budynku?

Zorganizowanie przeglądu technicznego domu jest stosunkowo prostym zadaniem. Wystarczy, że umówisz się na konkretny termin z osobą mającą wymagane kwalifikacje. Podczas krótkiej wizyty przeprowadzi ona kontrolę, po której otrzymasz potwierdzenie jej wykonania.

Musisz jednak pamiętać, że sama wizyta kontrolera nie jest równoznaczna z dobrym stanem technicznym budynku! Jeśli wszystko jest w porządku, otrzymasz potwierdzenie pozytywnego wyniku kontroli w formie pisemnego protokołu, który może zostać przekazany osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zostaniesz wezwany do wykonania niezbędnych napraw i do ponownego przeglądu, aby ocenić wprowadzone zmiany.

 

Jeżeli masz pytania dotyczące przeglądów technicznych domu, mieszkania lub innego budynku, najlepszym źródłem informacji będzie Prawo budowlane, szczególnie art. 61 i 62. Znajdziesz w nich szczegółowo wyjaśnione kwestie związane z przeglądami. Prawo budowlane określa również konsekwencje, w tym rodzaj i wysokość kar, za przeprowadzanie przeglądów przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień.

 

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie nieruchomości, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokument ten zawiera m.in. informacje o wymaganych przeglądach technicznych, które są niezbędne do zawarcia polisy.

 

Jakie przeglądy i kiedy powinny zostać wykonane?

Przeglądy techniczne instalacji w domach i mieszkaniach są nie tylko obowiązkowe, ale również niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa. Chociaż są płatne, nie wymagają częstego przeprowadzania.

Jeśli jednak wykupisz U     bezpieczenie Mienia      w LINK4, zabezpieczysz się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, m.in.     , takich, które powstaną w związku z pożarem i innymi zdarzeniami losowymi      .

Towarzystwo odpowiada też za szkody związane z      kradzieżą z włamaniem lub rabunkiem.      .

Dzięki p     olisie      od LINK4 zyskasz także wsparcie            w pokryciu kosztów poszukiwania i usunięcia przyczyny szkody objętej zakresem ubezpieczenia czy osuszania domu bądź mieszkania.

Jakie przeglądy powinieneś cyklicznie wykonać?

Co 12 miesięcy:

  • Instalacja gazowa – sprawdzenie szczelności, stanu technicznego, a także bezpieczeństwa użytkowania.

  • Instalacja kominowa – kontrola przewodów kominowych, sprawność wentylacji i ryzyko zaczadzenia.

Dodatkowo warto sprawdzić inne elementy budynku, dla zapewnienia bezpieczeństwa i uniknięcia dodatkowych kosztów:

  • Balustrady, loggie, balkony – sprawdzenie stabilności i bezpieczeństwa.

  • Urządzenia zamocowane do ścian i dachu – kontrola mocowania i stanu technicznego.

  • Elementy odwodnienia budynku i obróbki blacharskie – sprawdzenie stanu i funkcjonalności.

 

Kto może przeprowadzać kontrolę instalacji?

Kontrola stanu technicznego domu, mieszkania czy innego budynku może być przeprowadzona wyłącznie przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje. Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, do wykonywania takich przeglądów upoważnione są osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności instalacyjnej oraz osoby z kwalifikacjami określonymi w przepisach o dozorze technicznym i energetyce.

Przykładowo przewody kominowe i wentylacyjne mogą być kontrolowane zarówno przez kominiarza, jak i osobę posiadającą specjalistyczne uprawnienia budowlane.

 

Sprawdź ubezpieczenie w LINK4

Już teraz sprawdź zakres produktów w LINK4 i wybierz ubezpieczenie dostosowane do swoich potrzeb!

Skorzystaj z Kalkulatora online, dzięki któremu dowiesz się, ile kosztuje polisa. Możesz także skontaktować się z nami telefonicznie lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4      dzwoniąc pod numer 22 444 44 44     , by poznać ofertę oraz kupić wybrane ubezpieczenie.      

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia