Jesteś tutaj: HomePolecaneUbezpieczenie małego samochodu dostawczego — co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie małego samochodu dostawczego — co warto wiedzieć?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane wtorek, 25 październik 2022 19:57
Ubezpieczenie małego samochodu dostawczego — co warto wiedzieć? Grafika: freepik.com

Obowiązek ubezpieczenia dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale też wszystkich pojazdów, które zostały zarejestrowane na terenie Polski. Jedyny wyjątek to samochody zabytkowe, które nie są wykorzystywane do celów zarobkowych, więc posiadając na przykład małe auto dostawcze, również jesteśmy zobowiązani do załatwienia mu ubezpieczenia. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu małego samochodu dostawczego?

 

Jak klasyfikowane są małe samochody dostawcze i jak wpływa to na ubezpieczenie?

Małe auto dostawcze, czyli lekki samochód użytkowy czy też ciężarowy w kwestii ubezpieczenia różni się od aut osobowych, przez co warto zainteresować się tym, co sprawia, iż auto jest liczone jako samochód ciężarowy. Małe auta dostawcze to pojazdy, których DMC, czyli Dopuszczalna Masa Całkowita nie przekracza 3,5 tony oraz zostały one zaprojektowane, oraz wykonane z myślą o przewozie ładunków.

 

Sprawa z ubezpieczeniem jest też o tyle trudna, że znaczna większość takich samochodów jest wykorzystywana przez firmy i znajduje się w ewidencji środków trwałych. Jest to informacja, która musi trafić do ubezpieczyciela, gdyż w innym wypadku narażamy się na to, iż może się okazać, że nie otrzymamy wypłaty ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenia są dostępne dla małych samochodów dostawczych?

W wypadku małych aut dostawczych dostępne są dokładnie te same ubezpieczenia komunikacyjne, co wtedy gdy mowa o samochodach osobowych. Obowiązkowe jest więc ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo można się też zdecydować na autocasco, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także assistance. Pełen pakiet składający się z OC, AC, NNW oraz ASS potrafi jednak sporo kosztowa w wypadku pojazdów dostawczych z racji na ich przeznaczenie. Więcej o dostępnych ubezpieczeniach można przeczytać, odwiedzając stronę https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-ciezarowego/.

Co ma wpływ na koszt ubezpieczenia małego samochodu dostawczego?

Oczywiście podstawowe kwestie, które wpływają na koszt ubezpieczenia samochodu dostawczego, niczym nie różnią się od tych używanych przy autach osobowych. Mowa tu więc o historii szkód właściciela, jego wieku, doświadczeniu za kółkiem, a także tym jaka jest marka, model oraz jednostka napędowa zamontowana w samochodzie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że w wypadku aut dostawczych w grę wchodzą również inne czynniki takie jak to, czy jest to samochód firmowy.

Jeśli auto jest firmowe i korzysta z niego więcej niż jeden pracownik, a także pokonuje wiele kilometrów, to ubezpieczenie będzie znacznie droższe z racji na to, że wyższe i to całkiem sporo jest ryzyko powstania szkody.

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu dostawczego?

Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe są bardzo przyjazne dla klientów i aby kupić ubezpieczenie, nie trzeba nawet kontaktować się z żadnym przedstawicielem. Oczywiście w wypadku aut dostawczych, aby tak było, to samochód musi być używany głównie przez właściciela firmy, a nie przez jego pracowników. Chcąc wykupić ubezpieczenie dla małego dostawczaka wystarczy bowiem wejść na stronę ubezpieczamy-auto.pl, na której znajdziemy bardzo intuicyjną porównywarkę ubezpieczeń.

 

Poprzez wykorzystanie porównywarki ubezpieczeń można liczyć na sporą oszczędność, gdyż różnica pomiędzy najdroższą a najtańszą ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto jest to sposób niezwykle szybki i można wykorzystać go nawet chwilę po zakupie auta, gdy OC jest nam potrzebne praktycznie na już. Taką polisę można bowiem opłacić i podpisać internetowo.

Warte obejrzenia

Warte obejrzenia Ukr

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: