Jesteś tutaj: HomePolecaneMaszyny do zbierania pieczarek - które wybrać?

Maszyny do zbierania pieczarek - które wybrać?

Napisane przez  Materiał partnera Opublikowano w Polecane wtorek, 20 wrzesień 2022 18:22

Podobnie jak inne przedsiębiorstwa ogrodnicze, komercyjna produkcja pieczarek jest wysoce pracochłonna. Praca stanowi jedną trzecią całkowitych kosztów produkcji pieczarkarni. Hodowcy grzybów stoją przed ciągłym wyzwaniem, jakim jest rekrutacja i utrzymanie personelu do zbioru ich plonów. 

Półki uchylne

Obecna metoda zbioru pieczarek polega na zbieraniu jedną ręką, ręcznym obcinaniu trzonu pieczarki, umieszczaniu pieczarek w siatce, ważeniu siatki w celu zapewnienia, że osiąga ona właściwą specyfikację wagową, etykietowaniu siatki i umieszczaniu siatki w skrzyni. Jest to standardowy proces od początku produkcji pieczarek. Jednak w miarę jak dostępność wykwalifikowanej siły roboczej maleje, branża musi zastanowić się nad usprawnieniem tego procesu, aby zmaksymalizować wydajność zbiorów.  

 

System półek uchylnych to metoda, w której standardowa półka podzielona jest na dwie części, które przechylają się w kierunku kombajnu pod kątem 45 stopni. Dzięki temu kombajnista ma znacznie ułatwioną widoczność aktualnych zbiorów i możliwość zebrania właściwego grzyba. Pochylona półka eliminuje wysiłek związany z sięganiem w poprzek grzybni w celu zebrania grzybów, co z kolei przyspiesza proces zbierania. Półki są przechylane tylko podczas zbioru, a po jego zakończeniu wracają do pozycji poziomej. Wzdłuż półek biegnie przenośnik grzybów, kombajn umieszcza grzyby w wyznaczonych szczelinach, a przenośnik transportuje je do centralnego korytarza, gdzie grzyby umieszczane są w puntach.

System szufladowy

System szufladowy to system, w którym gospodarstwo jest tak zaprojektowane, że w okresie zbiorów zbiory są przeciągane z jednego pomieszczenia uprawowego do drugiego. W centralnym korytarzu znajduje się stanowisko zbieracza, a plon jest przeciągany do kombajnu. W porównaniu do konwencjonalnego systemu zbioru, w którym kombajny poruszają się po zbiorach w tunelu. Zbiór (https://luckygrower.com/zbior/) może być przeciągany z jednego pomieszczenia uprawowego do drugiego kilka razy dziennie, aby umożliwić kombajnowi łatwe przepasanie zbioru, a tym samym zmaksymalizować wielkość i wydajność pieczarek. Dwie duże zalety tego systemu to fakt, że kombajn musi skupić się tylko na jednym obszarze i wizualnie znacznie łatwiej jest zidentyfikować i zebrać właściwą pieczarkę, ponieważ nie ma uprawy bezpośrednio nad półką.

 

System jednowarstwowy

System jednowarstwowy polega na tym, że rośliny uprawia się w określonych pomieszczeniach do momentu, gdy grzyby są gotowe do zbioru. Następnie są one wciągane do pomieszczenia zbiorów. W pomieszczeniu uprawy rośliny układane są na tradycyjnych holenderskich regałach. W pomieszczeniu zbiorów, zbiory są sprowadzane do pojedynczej warstwy, co ułatwia pracę zbieraczy w porównaniu do zbierania na wysoko położonym wózku zbierającym. W tym systemie wydajność zbioru jest znacznie wyższa. Jednakże, nie można było tego wdrożyć w istniejącym konwencjonalnym gospodarstwie. Głównym wyzwaniem dla systemu jednowarstwowego jest zarządzanie środowiskiem uprawy. Przepływ powietrza może być trudny do udoskonalenia, co może skutkować problemami z jakością. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że hodowca musiałby nabyć większy teren, aby zbudować ten system.

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica