Jesteś tutaj: HomePolecaneRedukcja hałasu - czy zabudowa balkonu wycisza?

Redukcja hałasu - czy zabudowa balkonu wycisza?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane piątek, 29 kwiecień 2022 14:18

Posiadacze mieszkań z balkonem bardzo często rozważają jego zabudowanie. Wszystko po to, aby uniezależnić się od zmiennych warunków pogodowych, ale również znacznie wyciszyć samo mieszkanie. Pojawia się jednak pytanie, czy sama zabudowa jest w stanie zredukować hałas do satysfakcjonującego poziomu? Przyjrzyjmy się temu o wiele bliżej!

Zabudowa balkonu - o czym warto wiedzieć?

Nie ma co kryć, że zabudowa balkonu to w wielu przypadkach już nie tylko jedna z możliwości, co wręcz konieczność. Odsłonięty balkon spełnia o wiele mniej funkcji niż ten zabudowany, a w sytuacji, gdy jego metraż jest duży, szkoda nie wykorzystać w pełni potencjału tego miejsca. Przed podjęciem decyzji o stworzeniu zabudowy warto jednak przeanalizować wszelkie “za” oraz “przeciw” i zastanowić się na najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Dzięki zabudowaniu balkonu zyska się dodatkową przestrzeń, z której można korzystać dosłownie przez cały rok, nie patrząc na warunki pogodowe na zewnątrz. Zabudowa skutecznie osłania przed wiatrem, śniegiem, deszczem, ale często także nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Wszystko to sprawia, że balkon można swobodnie zaaranżować, udekorować, postawić zestawy wypoczynkowe, powiesić półki itp. Nie trzeba się już bowiem obawiać, że coś zamoknie lub zostanie zabrane przez wiatr. Zabudowa balkonu jest ponadto wskazana wówczas, gdy ma się zwierzęta lub dzieci, ponieważ podnosi poziom bezpieczeństwa. Zabudowa balkonu nie wymusza na właścicielu konieczności starania się o pozwolenie budowlane, ale trzeba mieć świadomość, że najczęściej obowiązkiem jest uzyskanie zgody większości właścicieli mieszkań w budynku.

 

Jak wykonać zabudowę balkonu w bloku?

Czy zabudowę balkonu można wykonać samodzielnie? Oczywiście, że tak, ale pojawia się wówczas pytanie o to, jaki będzie finalny efekt. Zabudowanie powierzchni balkonowej nie jest bowiem tak prostym zadaniem, jak się może z pozoru wydawać. To dlatego większość osób słusznie decyduje się na skorzystanie z usług fachowców, którzy wykonają pracę sprawnie i z zachowaniem wszelkich norm i standardów. Będą ponadto w stanie na bieżąco doradzać najlepsze możliwe rozwiązania. Każda zabudowa jest nieco inna, a projekt należy tworzyć indywidualnie, biorąc pod uwagę uwarunkowania techniczne, wymiary czy rodzaj używanych materiałów. Na wyróżnienie zasługuje ramowa oraz bezramowa zabudowa balkonów, dlatego warto dokładnie zagłębić się w ten temat i dokonać świadomego wyboru.

Czy zabudowa redukuje hałas?

To jedno z częściej padających pytań w kontekście zabudowywania balkonów. Właścicielom, którzy decydują się na taki ruch, zależy przede wszystkim na redukcji hałasów dochodzących z zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie m.in. jeśli mieszkanie znajduje się na niższej kondygnacji, przy chodniku czy ruchliwej drodze. Chyba nikt nie lubi bowiem uporczywego i stałego hałasu, a zabudowa może być jak najbardziej skutecznym izolatorem akustycznym. Oczywiście, nie zapewni ona całkowitej ciszy, ale z całą pewnością wyraźnie poprawi sytuację.

Warte obejrzenia

Warte obejrzenia Ukr

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: