Jesteś tutaj: HomePolecaneSzambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków – podpowiadamy

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków – podpowiadamy

Napisał  Opublikowano w Polecane piątek, 29 kwiecień 2022 11:09

Na terenie Polski brak zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej wciąż pozostaje otwarty. Mieszkańcy takich obszarów są zobowiązani zagospodarować produkowane odpady ściekowe we własnym zakresie. Rozwiązaniem jest montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę dokonując wyboru oraz które rozwiązanie jest korzystniejsze.

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków – wybór nie zawsze należy do inwestora

Zanim podejmiemy decyzję o sposobie zagospodarowania produkowanych ścieków należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub gdy go brak z warunkami zabudowy. Jeżeli na danym terenie w najbliższym czasie planowania jest budowa kanalizacji sanitarnej, najprawdopodobniej nie uzyskamy zgody na budowę przydomowej oczyszczalni, a jako rozwiązanie tymczasowe należy zastosować szambo. Jeżeli jednak koszt doprowadzenia kanalizacji sanitarnej znacznie przewyższa koszt budowy własnej oczyszczalni lub doprowadzenie kanalizacji jest nie możliwe z przyczyn technicznych, można ubiegać się o pozwolenie na budowę oczyszczalni. Ponadto budowa własnej oczyszczalni może być nie możliwa jeżeli warunki gruntowo-wodne są bardzo niekorzystne. Chodzi głównie o tereny podmokłe lub bardzo wysoki poziom wód gruntowych, gdzie nie ma możliwości odprowadzenia oczyszczonych ścieków z oczyszczalni. Inną przyczyną, kiedy inwestor nie otrzyma zgody na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków jest brak możliwości zachowania wymaganych w prawie budowlanym odległości od obiektów. Chodzi głównie o zachowanie odległości 2 m od granicy działki oraz 5 m od okien i zewnętrznych. Sytuacja komplikuje się na małych działkach, gdzie jedynym źródłem wody jest studnia głębinowa. W takich sytuacjach zbiornik oczyszczalni musi być zamontowany w odległości 15m od studni, a system odprowadzenia oczyszczonych ścieków w przypadku oczyszczalni biologicznych 30 m, a oczyszczalni drenażowych 70 m. Czasami uchwały gminy z różnych przyczyn nie dopuszczają montażu przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

Szambo czy przydomowa oczyszczalni ścieków- co się bardzie opłaca?

Budowa szamba jest około trzykrotnie tańsza w porównaniu z przydomową biologiczną oczyszczalnią ścieków. Jednak z perspektywy długoletniej eksploatacji sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Szambo wymaga częstego opróżniania. Jednorazowy koszt takiej usługi jest bardzo wysoki i w zależności od regionu wynosi 200-350 złotych. Co sprawia, że roczny koszt eksploatacji szamba wynosi kilka tysięcy złotych. Ponadto urząd gminy ma prawo kontrolować częstotliwość wyboru szamba w porównaniu ze zużyciem wody. Nie wystarczy więc posiadanie dowodu wywozu szamba raz na rok. Z kolei przydomowa oczyszczalnia ścieków mimo, że droga w budowie, charakteryzuje się tanią eksploatacją co pozwala na zwrot inwestycji już po kilku latach. Warunkiem zadowolenia z posiadania własnej oczyszczalni jest jej bezawaryjna praca. Urządzeniem charakteryzującym się bezawaryjną pracą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Oczyszczalnia wyróżnia się prostą budową i zasadą działania. Jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa. Brak sterowników, pomy, elektrozaworów czy automatyki przekłada się na bezawaryjną pracę. Ponadto na oczyszczalnię NV udzielana jest dwudziestoletnia gwarancja.

 

Warte obejrzenia

Warte obejrzenia Ukr

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: