Jesteś tutaj: HomePolecaneCo zrobić jeśli do działki nie dochodzi kanalizacja?

Co zrobić jeśli do działki nie dochodzi kanalizacja?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane czwartek, 28 kwiecień 2022 15:41

Teren naszego kraju wciąż w dużym stopniu nie jest skanalizowany. Dotyczy to głównie obszarów charakteryzujących się niskim współczynnikiem gęstości zaludnienia, gdzie budowa kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalna. Mieszkańcy takich terenów muszą we własnym zakresie zadbać o odprowadzenie z domu produkowanych ścieków. Rozwiązaniem jest montaż szczelnego zbiornika czyli szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Poniżej podpowiadamy co zrobić jeśli do działki nie dochodzi kanalizacja oraz które rozwiązanie jest korzystniejsze.

Szambo czy przydomowa oczyszczalni ścieków- wybór nie zawsze należy do inwestora

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze szamba czy przydomowej oczyszczalni należy zapoznać się miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Znajdują się w nim informację jakie rozwiązania są dopuszczone na danym terenie. Jeżeli jest przewidziana budowa kanalizacji sanitarnej w najbliższym czasie, jako jedyne rozwiązanie może być dopuszczona budowa szamba. Również jeżeli na działce panują bardzo trudne warunki gruntowo-wodne, tereny podmokłe budowa przydomowej oczyszczalni może okazać się niemożliwa. Kolejnym czynnikiem który może uniemożliwić montaż przydomowej oczyszczalni jest brak możliwości zachowania wymaganych prawem budowlanym odległości od obiektów. Zarówno szambo jak i przydomowa oczyszczalnia muszą być zamontowane minimum 2 m od granicy działki. Szambo powinno znajdować się w odległości 5m od okien i drzwi zewnętrznych domu. Natomiast w przypadku oczyszczalni jesteśmy w stanie ominąć ten przepis i zamontować urządzenie bliżej domu, jeżeli zastosowana jest wentylacja wysoka. Jeżeli na działce jest studnia wody przeznaczonej do spożycia zbiornik przydomowej oczyszczalni ścieków oraz szamba powinny zostać zamontowane w odległości minimum 15 m. Natomiast system odprowadzenia oczyszczonych ścieków z oczyszczalni biologiczne np. studnia chłonna powinna zostać zamontowana w odległości minimum 30 m, a drenaż rozprowadzający ścieki z oczyszczalni drenażowej minimum 70 m. Jeżeli nie ma możliwości zachowania wymaganych odległości, montaż przydomowej oczyszczalni jest niemożliwy.

 

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków – wygoda i koszt eksploatacji

Współcześnie szambo często określane jest jako niechciana konieczność, w przypadku gdy montaż przydomowej oczyszczalni jest niemożliwy. Użytkowanie szamba wiąże się z jego comiesięcznym opróżnianiem i koniecznością stosowania biopreparatów. Mimo, że koszt szamba jest zdecydowanie tańszy, to eksploatacja wiąże się z wydatkiem kilku tysięcy rocznie. Dlatego z perspektywy wieloletniej eksploatacji zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Szacuje się, że oczyszczalnia zwraca się już po 3-4 latach użytkowania. Przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga opróżniania 1-2 razy na rok. Jeżeli nie wystąpią żadne awarie urządzenia to roczny koszt eksploatacji oczyszczalni wynosi kilkaset złotych. Decydując się na wybór oczyszczalni należy pamiętać, że najbardziej narażone na awarie są elementy elektryczne. Nieodłącznym elementem praktycznie każdej biologicznej oczyszczalni jest dmuchawa napowietrzająca ścieki. Urządzeniem słynącym z prostej i bezawaryjnej pracy jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Brak sterowników, elektrozaworów, pomp oraz automatyki do minimum redukuje ryzyko wystąpienia awarii. Ponadto oczyszczalnia NV objęta jest 20-letnią gwarancją.

Warte obejrzenia

Warte obejrzenia Ukr

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP