Podpisany 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski był dokumentem, który wyznaczał, że w styczniu 1920 roku Bydgoszcz wróci do Polski, stąd też jest to bardzo istotny z punktu widzenia dziejów Bydgoszczy dokument. W czwartek 15 czerwca zapraszamy na IV konferencję poświęconą Traktatowi Wersalskiemu do ratusza. Wydarzenie organizujemy wspólnie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.
Tak brzmi polski tytuł książki popularnonaukowego publicysty Carla Zimmera, jego dzieło po przeczytaniu nie da nam jednak odpowiedzi na to pytanie, bardziej utwierdzi nas w przekonaniu, że to jedna z największych zagadek ludzkości, którą autor liczy, że być może uda się rozwiązać naukowcom za jego życia.
Kilka dni temu przedstawiliśmy informację o wstępnych wynikach prac archeologicznych na Placu Teatralnym, pozostałości fundamentów zostały już w dużej mierze zakopane i rozpoczynają się właściwe prace związane z budową IV kręgu Opery Nova. W pierwszej kolejności zostaną wykonane roboty kanalizacyjne.
Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.
Podkomisja stała ds. rodziny cieszy się sporym zainteresowaniem mediów ogólnopolskich, choć nie koniecznie z wkładu merytorycznego, ale z tego powodu, że miała okres blisko 2,5 rocznego przestoju, choć przewodniczącej komisji posłance Ewie Kozaneckiej należał się nawet gdy komisja nie pracowała dodatek. Gdy na początku tego roku znowu media napisały, że komisja się nie spotyka, mamy za sobą okres nieco większej aktywności. Jakiej? Temu się przyglądamy.
Sprawozdanie z kadencji:
Materiał KW Nowa Lewica
Poniżej przytaczamy pełen apel skierowany przez Państową Komisję Wyborczą, w szczególności do komitetów wyborczych i kandydatów.
O tym, że podległy Urzędowi Marszałkowskiemu Kujawsko-Pomroski Fundusz Rozwoju zaczął za środki europejskie, które miały służyć promocji gospodarczej województwa, zaczął udawać niezależne media już informowaliśmy. Mamy obecnie kampanie wyborczą i jak się okazuje, KPFR który powinien skupiać się na wspieraniu regionalnej gospodarki, postanowił bawić się w komentatorów politycznych, wygłaszając tezy jednoznacznie stojące po jednej ze stron sporu politycznego, czyli w praktyce KPFR włączył się w kampanię wyborczą, choć przecież komitetem wyborczym nie jest.