W poniedziałek pisaliśmy o tym, że w październiku wójt Białych Błot do rady nadzorczej Zakładu Wodociągów i Usług powołał burmistrza Żnina, z kolei burmistrz Żnina do swojej spółki WIK powołał do rady nadzorczej wójta Białych Błot. Dla obu samorządowców zasiadanie w radach nadzorczych to dodatkowa okazja do zarobku. Dzień później na sesji Rady Gminy radni pytali wójta Dariusza Fundatora o studia MBA.
Jak wynika z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2022”, aż 70 procent konsumentów w Polsce przyznaje, że ich obawy związane z rosnącymi rachunkami mają negatywny wpływ na ich ogólne samopoczucie. 7 na 10 (69%) pytanych stwierdza również, że rosną one szybciej niż dochody. Niestety, Boże Narodzenie i Nowy Rok nie poprawiły sytuacji finansowej Polaków, co nie dziwi, ponieważ co 5. osoba deklarowała, że zadłuży się na Święta. Wysoka inflacja nie odpuszcza, a świąteczne wydatki sprawiły, że wiele osób szuka teraz sposobu na oszczędzanie. Tylko jak oszczędzać w czasie galopujących cen? Odkładanie gotówki jest w TOP naszych noworocznych postanowień. Co zrobić, w by w 2023 r. dotrzymać danego sobie słowa? Podpowiadamy w kolejnym materiale z cyklu „Ogarniam Finanse”.
Nadużycia związane ze sprzedażą na pokazach, wycieczkach lub podczas wizyt akwizytorów od lat stanowiły jeden z poważniejszych problemów rynku konsumenckiego. Tym bardziej że najczęściej ich ofiarą padały osoby starsze, podatne na marketingowe sztuczki i nie do końca świadome przysługujących im praw. Umowy podpisywane na kosztowne garnki czy kołdry były konstruowane tak, że trudno było się od nich uwolnić. UOKiK każdego roku prowadził przynajmniej kilka takich spraw, które kończyły się nawet wielomilionowymi karami dla nieuczciwych sprzedawców. W tym roku proceder ma jednak zostać ukrócony, ponieważ od 1 stycznia br. weszły w życie nowe przepisy, które gwarantują konsumentom dużo większą ochronę.
Jeszcze 100 lat temu zapewne nikt nie myślał, że będzie można komunikować się z drugą osobą na niemal drugim końcu świata za pomocą niewielkiego rozmiarem telefonu, jednocześnie widząc rozmówcę na ekranie. Taka wizja wydawała się abstrakcyjna jeszcze 30 lat temu, dzisiaj jest to jednak technologia bardzo powszechna. Pokazuje to zatem, że przez najbliższe kilkadziesiąt lat nasze życie się zmieni. Zmieni się jednak też wygląd naszych ulic i przestrzeni publicznej.
W piątek we wszystkich gazetach z grupy Polska Press ukazał się artykuł autorstwa Wojciecha Muchy o naszej skardze do UOKiK na wydawanie portalu i gazety ,,Bydgoszcz Informuje” przez bydgoski ratusz. Ten tekst ukazał się także w lokalnych gazetach: Expressie Bydgoskim i Gazecie Pomorskiej.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Władze Bydgoszczy przygotowują się do położenia nowych torowisk tramwajowych, z kolei Zarząd Województwa chce kupić do 7 nowoczesnych pociągów, bydgoski ratusz też chce wymieniać tabor tramwajowy – to informacje znane z wielu bydgoskich mediów, wszystko sfinansowane ma być jednak przez Unię Europejską, a te środki jak wskazuje dziennikarz Jorge Valero z Bloomberg.com są zagrożone.
Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.