Nieopodal śluzy VI Kanału Bydgoskiego w sobotę sporo się działo, za sprawą kolejnej imprezy z tegorocznego cyklu ,,Kanał Kultura”, w ramach której zorganizowano dla mieszkańców potańcówkę, połączoną z obchodami 35-lecia kultowego bydgoskiego zespołu ,,Żuki”. W niedzielę w tym samym miejscu czeka nas natomiast nietypowy seans letniego kina niemego.
Zrewitalizowany Stary Rynek w Bydgoszczy oddano do użytku w połowie 2019 roku, od razu pojawiły się głosy, że rewitalizacja do końca nie jest zadowalająca. Głównie głosy krytyki wynikały z plam jakie pojawiły się na granitowych płytach – na pewno nie jest to płyta, jaką przedstawiano wcześniej na wizualizacjach.
Dzisiaj na Jasnej Górze obchodzone będą obchody święta Przemienienia Pańskiego, na tę okoliczność od wielu lat schodzą się piesze pielgrzymki z całej Polski. Piesza pielgrzymka z Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w której spore grono stanowią pątnicy z województwa kujawsko-pomorskiego, dotarła w piątek 5 sierpnia, aby po noclegu uczestniczyć w dzisiejszym święcie.
Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.
Ministerstwo Zdrowia najprawdopodobniej przedłuży pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego do końca przyszłego roku, a docelowo chce przekuć go w rozwiązanie systemowe. Liczba takich placówek, gdzie można natychmiastowo, bez kolejek porozmawiać z psychologiem, stale rośnie. Tylko do końca tego roku przybędzie 35 takich placówek w całym kraju. Trwają też prace nad ujednoliceniem standardów diagnostyczno-terapeutycznych w ramach CZP. – Chodzi o to, żeby wszędzie, w każdym miejscu poziom wsparcia był podobny – mówi Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Po interpelacjach, ale też listach kierowanych przez bydgoskie środowiska do Ministerstwa Zdrowia, resort ten zwrócił się do rektora UMK w Toruniu z prośbą o przedstawienie wyjaśnień o planach wobec bydgoskich szpitali uniwersyteckich Jurasza i Biziela. Rektor w odpowiedzi udzielonej ministerstwu potwierdza, że konsolidacja szpitali jest rekomendowana, ale decyzje jeszcze nie zapadły.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Władze Bydgoszczy przygotowują się do położenia nowych torowisk tramwajowych, z kolei Zarząd Województwa chce kupić do 7 nowoczesnych pociągów, bydgoski ratusz też chce wymieniać tabor tramwajowy – to informacje znane z wielu bydgoskich mediów, wszystko sfinansowane ma być jednak przez Unię Europejską, a te środki jak wskazuje dziennikarz Jorge Valero z Bloomberg.com są zagrożone.
Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.