W 2001 roku zmarł ostatni żyjący w kujawsko-pomorskim powstaniec wielkopolski, mając 105 lat Józef Grubczyński był najstarszym żyjącym bydgoszczaninem. Wczoraj – 27 grudnia, podczas obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jego syn Eugeniusz Grubczyński został wyróżniony przez marszałka medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalem Prezydenta Bydgoszczy, za propagowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Warto nieco bliżej przybliżyć losy tej rodziny.
Co roku przez kilkaset polskich miast – tych większych i tych mniejszych przechodzą Orszaki Trzech Króli, to w Polsce stosunkowo młoda tradycja, ale z roku na rok się coraz bardziej rozwijająca, integrując Polaków w radosnym świętowaniu. Orszakom sprzyja także fakt, że od kilku lat dzień 6 stycznia jest w Polsce ustawowo dniem wolnym od pracy. Inowrocławski korowód wyruszy w piątek 6 stycznia o godzinie 11 ze Skweru Jana Pawła II.
Dzisiaj – 27 grudnia przypada 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które zawsze cieszyło się w Bydgoszczy szczególną czcią, w tym roku po raz drugi ten dzień świętujemy w randze święta państwowego ustanowionego ustawą, dzięki czemu stało się ono dobrem ogólnonarodowym, a nie tylko lokalnym. Powstanie Wielkopolskie wpisało się do polskiej historii jako to zwycięskie. W Bydgoszczy zorganizowano w tym roku centralne obchody dla województwa kujawsko-pomorskiego.
W poniedziałek bydgoskie środowisko obeszła smutna informacja o nagłej śmierci Krzysztofa Goni, który za kilka dni obchodziłby dwa lata jako dyrektor WiMBP w Bydgoszczy. Z bydgoską biblioteką związany był jednak przez ponad 25 lat. Jego śmierć zaskakuje, bowiem zaangażowany był w wiele projektów, które teraz mogą nie być zakończone. Gonia miał 50 lat, zmarł w Wigilię 24 grudnia.
Okres świąt wiąże się ze zwiększonymi kontrolami policyjnymi na drogach, aby podróże przed i po świąteczne były jak najbardziej bezpieczne. Policjanci oceniają długi weekend w kujawsko-pomorskim jako bezpieczny, głównie z tego powodu, że nikt nikt nie zginął.
Zdaniem analityków Fitch Ratings 16 polskich miast, objętych ratingiem (w tym Bydgoszcz) będą musiały w najbliższych latach ograniczyć wydatki inwestycyjne, co spowodowane jest trudną sytuacją dla finansów samorządów, która wynika m.in. z reform Polskiego Ładu, ale też wysokiej inflacji. Powyższy raport nie niesie za sobą obniżenia ratingów, ale jest adresowany m.in. do inwestorów, którzy mogą postrzegać inwestowanie w Bydgoszczy jako obarczone wyższym ryzykiem, co gospodarczo jest niekorzystne.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
W drugiej połowie marca w naszym województwie stwierdzono 22 zgony spowodowane COVID-19, w skali miesiąca będzie to 36 zgonów. To najgorszy miesiąc pod tym względem w 2023 roku. Końcówka marca to też spadek dynamiki nowych zakażeń, zatem najprawdopodobniej jesteśmy po kolejnym szczycie.
W piątek 31 marca Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dokonała podsumowania 31. Finału – ostatecznie na koncie WOŚP znalazło się 243 mln, 259 tys. i 387 zł. To wynik o prawie 19 mln zł wyższy niż przed rokiem, mamy zatem nowy rekord. Tegoroczny cel to wsparcie sprzętowe dla walki z sepsą, czyli skorzystają na tym wszystkie grupy wiekowe.