W kolejnym wydaniu naszego cyklu, w którym podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w 10-lat działalności Portalu Kujawskiego przyglądamy się wydarzeniom z lat 2015-2016, w tym czasie mieliśmy podwójne wybory, które doprowadziły do sporych zmian na scenie politycznej, ale też rosnące wątpliwości co do sensu dalszego funkcjonowania Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W grudniu radni mają się zająć uchwaleniem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzeni miasta, ten dokument będzie regulował m.in. maksymalną wysokość zabudowy, aby zbyt wysokie budynki nie psuły krajobrazu. Dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska w piątek na konferencji prasowej wspomniała, że studium dla wysokiej zabudowy przewiduje pewien obszar, który mógłby stać się nowym centrum biznesowym miasta, w szczególności, że geograficznie jest położone mniej więcej w centralnym punkcie Bydgoszczy.
We wtorek w Brześciu Kujawskim odbyło się oficjalne zakończenie sezonu turystycznego w kujawsko-pomorskim zorganizowane przez Polską Organizację Turystyczną, z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną. Wśród trzech najlepszych produktów turystycznych uznano Park Solankowy w Inowrocławiu, który został tym samym zakwalifikowany do etapu ogólnopolskiego.
Zarząd Województwa od dłuższego czasu prowadzi prace nad audytem krajobrazowym województwa kujawsko-pomorskiego. W czerwcu Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła negatywne stanowisko, w związku objęciem krajobrazem priorytetowym obszaru na południe od Bydgoskiego Parku Przemyslowo-Technologicznego oraz terminalu Bydgoszcz-Emilianowo, co mogłoby blokować rozwój gospodarczy na tych terenach. Podobne uwagi co do Emilianowa wyraziła też Rada Gminy Nowa Wieś Wielka. Przed tygodnie planiści Urzędu Marszałkowskiego przedstawili sejmikowej komisji aktualne uwarunkowania.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Przez okres stycznia w województwie kujawsko-pomorskim mieliśmy 713 potwierdzonych zakażeń COVID-19, przy czym w pierwszej połowie miesiąca było ich 223, w drugiej już 490, co pokazuje wyraźny wzrost dynamiki – 31 stycznia pierwszy raz od dłuższego czasu mieliśmy ponad 100 potwierdzonych przypadków dziennie.
Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.