Artykuły filtrowane wg daty: czwartek, 10 wrzesień 2020 https://www.portalkujawski.pl Tue, 21 May 2024 16:57:25 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Pod Bydgoszczą powstanie Park Narodowy? Chce tego grupa posłów. Co z budową S-10? https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18735-pod-bydgoszcza-powstanie-park-narodowy-chce-tego-grupa-poslow-co-z-budowa-s-10 https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18735-pod-bydgoszcza-powstanie-park-narodowy-chce-tego-grupa-poslow-co-z-budowa-s-10 Pod Bydgoszczą powstanie Park Narodowy? Chce tego grupa posłów. Co z budową S-10?

Lokalizacji Parku Narodowego w Puszczy Bydgoskiej chce grupa posłów Lewicy, w zgłoszonej pod koniec lipca interpelacji. Wśród nich znajduje się szef klubu parlamentarnego,wybrany z okręgu bydgoskiego Krzysztof Gawkowski. Inicjatywa może kolidować z planami inwestycyjnymi związanymi z budową drogi ekspresowej S-10 i terminalu intermodalnego w Emilianowie.

 

Na południe od rzeki Wisły, pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem, znajduje się Puszcza Bydgoska. Charakterystyczne w jej krajobrazie są wydmy śródlądowe. Znajdują się tu także siedliska takich ptaków jak bąk zwyczajny, bocian czarny, kania rdzawa, żuraw czy derkacz. Można spotkać tu lisy, wilki, bobry czy jelenie. Tereny Puszczy Bydgoskiej to ważny korytarz ekologiczny o znaczeniu międzynarodowym. Nie brakuje tu także chronionych gatunków roślin. Wzdłuż Wisły mamy też kilka obszarów chronionych w ramach programu Natura 2000 – czytamy w interpelacji kierowanej do ministra środowiska.

 

Dalej pojawia się wprost krytyka planu budowy drogi ekspresowej S-10 - Z racji silnego rozwoju ośrodków miejskich, powstaje dla tego terenu szereg zagrożeń. Jednym z nich jest budowa drogi S10, dla której forsuje się szkodliwą dla ekosystemu trasę przebiegu. Zamiast wykorzystać istniejący ciąg drogi krajowej nr 10, planuje się poprowadzić jej odgałęzienia przez tereny leśne w okolicy istniejącej już drogi, planując jednocześnie masowe wycinki lasów, niszczenie cennych przyrodniczo obszarów, a także niszczenie siedlisk zwierząt. Ponadto, z racji rozwoju ośrodków miejskich, przeznacza się część terenów puszczy na cele przemysłowe. Zagrożeniem dla tych terenów jest także pozachemowskie skażenie wód gruntowych.

 

Grupa posłów wnosi z jednej strony o utworzenie w Puszczy Bydgoskiej Parku Narodowego, ale także pyta w jaki sposób Ministerstwo Środowiska chce uchronić Puszczę Bydgoską przed ingerencją człowieka. Pada też pytanie co resort na tak wytyczony przebieg drogi ekspresowej.

 

Inicjatorką interpelacji jest posłanka Daria Gosek-Popiołek, która mandat poselski sprawuje z okręgu krakowskiego.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 11 Sep 2020 00:00:25 +0200
Bydgoszcz promuje obywatelskie sprzątanie świata, bo niesie aspekt edukacyjny https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18733-bydgoszcz-promuje-obywatelskie-sprzatanie-swiata-bo-niesie-aspekt-edukacyjny https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18733-bydgoszcz-promuje-obywatelskie-sprzatanie-swiata-bo-niesie-aspekt-edukacyjny Bydgoszcz promuje obywatelskie sprzątanie świata, bo niesie aspekt edukacyjny

W 1989 roku w Australii zainaugurowano światową akcję sprzątania świata, która przypada zawsze w trzeci weekend września. Najbliższa edycja odbędzie się zatem w przyszłym tygodniu, inicjatorzy akcji ,,Czysta Puszcza Bydgoska”, chcą go wykorzystać w pełni do piątku do niedzieli wieczora.

Tradycyjnie udział w akcji weźmie ponad 100 bydgoskich szkół. Urząd Miasta zachęcił jednak po raz pierwszy także kluby sportowe do włączenia się - Zaprosiliśmy kluby sportowe do zaangażowania w sprzątanie swoich okolic. Każdy klub sportowy, który zaangażuje się w taką społeczną akcję otrzyma bon o wartości 1 tys. zł do wydatkowania na sprzęt sportowy. Uważamy, że zawsze lepiej to jest przeznaczyć właśnie na ten cel, niż zlecić to komercyjnym firmom, bo jest to właśnie ten walor edukacyjny – wyjaśnia zastępca prezydenta Michał Sztybel.

 

Akcja sprzątania Puszczy Bydgoskiej odbędzie się już po raz ósmy, w ubiegłym roku postanowiono ją rozszerzyć o Myślęcinek. W tym roku pierwszy raz do tej wspólnej akcji włączony zostanie Kanał Bydgoski.

 

- Chcieliśmy wykorzystać ten trzeci weekend września, kiedy to od 1989 roku w Australii i na cały świecie, a od 1994 w Polsce organizujemy sprzątanie świata - mówi Marcin Rybacki, organizator akcji „Czysta Puszcza Bydgoska”.

Informacje o akcji będą się pojawiać w internecie, w tym również na profilu ,,Czysta Puszcza Bydgoska” na Facebook-u. Będą wskazane punkty, gdzie można zostawić odpady. Stawia się mimo wszystko na indywidualne zbieranie śmieci, aby unikać skupisk ludzkich, z uwagi na epidemię COVID-19.

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 10 Sep 2020 16:47:15 +0200
W sierpniu bezrobocie minimalnie spadło, ale głównie z uwagi na wschód województwa https://www.portalkujawski.pl/region/item/18732-w-sierpniu-bezrobocie-minimalnie-spadlo-ale-glownie-z-uwagi-na-wschod-wojewodztwa https://www.portalkujawski.pl/region/item/18732-w-sierpniu-bezrobocie-minimalnie-spadlo-ale-glownie-z-uwagi-na-wschod-wojewodztwa W sierpniu bezrobocie minimalnie spadło, ale głównie z uwagi na wschód województwa

Na dzień 31 sierpnia w województwie kujawsko-pomorskim było zarejestrowanych prawie 71,5 tys. osób bez pracy. Sam sierpień można jednak uznać za miesiąc spadku bezrobocia, bowiem liczba zarejestrowanych w stosunku do sytuacji z 31 lipca zmalała o 113 osób. Spadek liczby bezrobotnych notowano jednak głównie po wschodniej stronie województwa, na zachodzie był bowiem wzrost.

Spadki notowano w sierpniu najwidoczniej w powiatach: lipnowskim (-165), włocławskim (-150), sępoleńskim (-98), czy świeckim (-78). Największy wzrost odnotowano natomiast w Bydgoszczy (o 178), w której do tej pory specjalnie skutków recesji nie było widać.

 

Porównując te dane do końca sierpnia, ale 2019 roku, widzimy wzrost liczby bezrobotnych w skali województwa o blisko 8 tys. Patrząc w skali roku, to najlepiej radzi sobie Bydgoszcz, bowiem jeszcze w lipcu widać było, że pomimo recesji spowodowanej COVID-19, liczba bezrobotnych była mniejsza niż przed rokiem. Po sierpniu mamy wzrost o 183 bezrobotnych (w stosunku do sierpnia 2019 roku), ale przy tak dużym mieście nie jest to specjalnie odczuwalne.

 

Kluczowe będą zatem dane za miesiące jesienne, a później zimowe.

 

]]>
Regionalne Thu, 10 Sep 2020 15:18:08 +0200
Od tego roku musimy płacić opłatę deszczową. Warto jednak próbować jej uniknąć https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18727-od-tego-roku-musimy-placic-oplate-deszczowa-warto-jednak-probowac-jej-uniknac https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18727-od-tego-roku-musimy-placic-oplate-deszczowa-warto-jednak-probowac-jej-uniknac Od tego roku musimy płacić opłatę deszczową. Warto jednak próbować jej uniknąć

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja rozsyłają do bydgoszczan wzory umów na odprowadzanie deszczówki za pomocą kanalizacji deszczowej – stawka wynosi 4,04 zł/m³ netto. Opłatę radni wprowadzili już kilka lat temu, do końca 2019 roku nieruchomościom tę opłatę rekompensował budżet miasta. W tym roku to się zmieniło.

Opłatę deszczową wprowadzono kilka lat temu przy sprzeciwie opozycji. Konieczność tą tłumaczono przygotowaniem do inwestycji rozbudowy kanalizacji deszczowej (która się odbywa), do czego trzeba było pozyskać preferencyjne finansowanie, wprowadzenie opłaty deszczowej miało zapewnić rentowność MwiK – takie zalecenie formułowała chociażby instytucja finansowa Fitch Ratings.. Dzisiaj warto na sprawę spojrzeć jednak również z punktu widzenia ekologicznego.

 

Nie jest bowiem tak, że każdy musi tę opłatę wnosić, jak wyjaśnia radca prawny Paulina Wenderlich - Opłacie nie podlegają powierzchnie, z których wody opadowe lub roztopowe są zagospodarowywane na terenie nieruchomości i nie są wprowadzane do sieci kanalizacji deszczowej. A zatem w celu uniknięcia opłat należy odpowiednio zagospodarowywać wodę, a nie odprowadzać jej do kanalizacji deszczowej – tłumaczy. W przypadku zagospodarowania odpadów na terenie nieruchomości należy o tym fakcie poinformować miejskie wodociągi.

 

To działania nie rzecz klimatu

Jeżeli zagospodarujemy odpady na terenie naszej nieruchomości, np. gromadząc wodę w przydomowym zbiorniku, którą możemy później wykorzystać do podlewania roślin, to nie tylko unikniemy opłat, ale też przyczynimy się do wzrostu retencji, czyli przyczynimy się do walki z suszą. Wspieranie retencji na terenach miejskich wydaje się szczególnie ważne.

 

Dzięki temu, że więcej wody zagospodarujemy na swoich działkach, zamiast spuszczać ją kanalizacją deszczową, zyska na tym nasz miejski ekosystem.

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 10 Sep 2020 06:49:00 +0200