Artykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 03 grudzień 2018 https://portalkujawski.pl Mon, 20 May 2024 22:54:52 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl KPEC włącza się do walki ze smogiem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14524-kpec-wlacza-sie-do-walki-ze-smogiem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14524-kpec-wlacza-sie-do-walki-ze-smogiem KPEC włącza się do walki ze smogiem

W ostatnich dniach jakoś powietrza w Bydgoszczy spadła, wszystko za sprawą rozpoczęcia się sezonu grzewczego. Niestety do takiego stanu rzeczy musimy się przyzwyczaić w okresie zimowym. Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej poprzez akcje ,,Ciepło bez smogu”, zamierza z tym negatywnym zjawiskiem walczyć.

Obecnie główna przyczyna powstawania smogu to zanieczyszczenia emitowane przez systemy ogrzewania mieszkań. Samorząd co może robić w tym wypadku to wspierać mieszkańców chcących wymienić ogrzewanie na bardziej ekologiczne lub też dostarczać im ciepło. Bydgoskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce w tym uczestniczyć poprzez program ,,Ciepło bez smogu” - Jest on odpowiedzią KPEC Spółka z o.o. na stale występujące na obszarze całej Polski uciążliwe zjawisko niskiej emisji. Ideą jest pokazanie, że ciepło dostarczane do odbiorców przez KPEC Spółka z o.o. jest bezpieczne i ekologiczne. KPEC nie truje, jego odbiorcy także nie generują zanieczyszczeń i to jest podstawa – powiedział prezes Andrzej Baranowski.

 

W ramach tego programu KPEC jest gotowy dostarczać ciepło przez cały rok, w okresie niegrzewczym na potrzeby dostarczenia ciepłej wody w kranie. KPEC chce też zwiększać świadomość społeczną na rzecz ekologicznego ogrzewania, dlatego już 1 tys. budynków zasilanych ciepłem za pośrednictwem tej spółki, zostało oznaczone tabliczkami akcji ,,Ciepło bez smogu”. Pomysłodawcy akcji liczą, że za tym przykładem pójdą kolejne.

 

KPEC realizuje obecnie duży program inwestycyjny, przy udziale funduszy unijnych, warty blisko 200 mln zł. W latach 2017-2018 KPEC do swojej sieci przyłączył 127 budynków z Bydgoszczy, Nakła nad Notecią, Szubina, Koronowa i Solca Kujawskiego.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 04 Dec 2018 00:26:11 +0100
Ranga wydarzeń Polskiego Sejmu Dzielnicowego jest niedoceniana https://portalkujawski.pl/magazyn/item/14527-ranga-wydarzen-polskiego-sejmu-dzielnictowego-jest-niedoceniana https://portalkujawski.pl/magazyn/item/14527-ranga-wydarzen-polskiego-sejmu-dzielnictowego-jest-niedoceniana Ranga wydarzeń Polskiego Sejmu Dzielnicowego jest niedoceniana

Co takiego ważnego wydarzyło się 11 listopada 1918 roku, iż w Polsce jest to najważniejsze święto państwowe. Patrząc z punktu widzenia politycznego, najistotniejsze wydaje się wysłanie przez wodza naczelnego Józefa Piłsudskiego telegramu do najważniejszych światowych rządów, z informacją o istnieniu ,,Państwa Polskiego Niepodległego”.

 

Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych - wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym – napisał Józef Piłsudski.

 

Polacy przejęli kontrolę nad Warszawą, gdyż również 11 listopada Niemcy podpisali zawieszenie broni w Compeigne, niedaleko Paryża. Niemcy nadal sprawowali jednak kontrolę w granicach swojego państwa według mapy z 1914 roku, czyli w Wielkopolsce, Pomorzu i Śląsku. Polscy patrioci z tych ziem, już tuż po11 listopada zaczęli przygotowania do organizacji Polskiego Sejmu Dzielnicowego, co nie było łatwe, bowiem zaborca wiedział, że może się to skończyć w przyszłości utratą tych ziem. Państwo niemieckie borykało się jednak ze skutkami rewolucji stąd też nie miało możliwości uniemożliwić Polakom odbycia Sejmu w Poznaniu, postawiono jednak jeden warunek – zgromadzenie nie może domagać się bezpośrednio odłączenia tych ziem o państwa niemieckiego. W dniach poprzedzających Sejm Dzielnicowy odbywały się w powiatach wybory, w trakcie których wybrano około 1.6 tys. delegatów, co budzić może organizacyjne wrażenie. Dotarło do Poznania ponad tysiąc, jedno z opracowań mówi o 1.4 tys.

 

3 grudnia rozpoczęło się wszystko w poznańskiej Farze Mszą Świętą. Później wyruszył pochód ulicami poznańskiej starówki w kierunku sali Apollo, gdzie do 5 grudnia prowadzono obrady. Już pierwszego dnia wysłano telegramy do najważniejszych tego świata: Ojca Swiętego, T. W. Wilsona, G. Clemenseau, D. Lloyda George'a, V. Orlanda i F. Focha.

 

W telegramie do prezydenta Stanów Zjednoczonych Wilsona dość jasno przedstawiono oczekiwania:

Ufa Polska, że i na kongresie pokojowym znajdzie w Czcigodnej Osobie Pana Prezydenta wymownego, a wpływowego rzecznika domagającego się zjednoczenia całego kraju, jako naprawienia wiekowej krzywdy wyrządzonej przez rozbiory.

 

Dzień później prezydent Wilson wypłynie z Nowego Jorku do Europy na konferencję pokojową. W telegramie do prezydenta Francji Clemenseau pojawia się oczekiwanie dostępu odrodzonej Polski do morza. Realizacja tego postulatu mogłaby możliwa jedynie ze szkodą dla państwa niemieckiego. Dlatego też niemieckie gazety będą w kolejnych dniach atakować Polaków jako nielojalnych obywateli.

 

Spójrzmy jednak na te telegramy przez pryzmat telegramu Józefa Piłsudskiego z 11 listopada. Z punktu widzenia dziejowego bardziej istotny wydaje się ten z 11 listopada, bowiem niósł on w sobie informację o odrodzeniu się Polski. To jednak poznańskie telegramy miały istotniejszą rolę dla zachodnich granic Polski, dla terenów najlepiej rozwiniętych gospodarczo. Wystosowane zostały dodatkowo w znacznie trudniejszej sytuacji, bowiem Poznań cały czas był kontrolowany przez Niemców.

 

Polski Sejm Dzielnicowy trwał do 5 grudnia. Powołano w kolejnych dniach Naczelną Radę Ludową, oficjalne przedstawicielstwo Polaków w państwie niemieckim. Do końca wyrażano również nadzieje, że wszelkie postulaty dotyczące granic zostaną rozstrzygnięte na konferencji pokojowej, która była już na czerwiec zapowiedziana w Wersalu.

 

Tak się złożyło, że już 27 grudnia, wybuchnie niespodziewanie Powstanie Wielkopolskie. Ten zryw nie był planowany, wszystko zaczęło się od zamieszek sprowokowanych przez Niemców, po wizycie Ignacego Jana Paderewskiego. Polacy byli jednak do tego przygotowani i dość szybko zajęli Poznań, a powołana na początku grudnia Naczelna Rada Ludowa była gotowa do przejęcia władzy na terenach objętych przez powstanie. To właśnie w grudniu i styczniu rozegrały się kluczowe wydarzenia dla układu zachodnich granic II Rzeczypospolitej.

 

]]>
Magazyn Mon, 03 Dec 2018 22:15:43 +0100
Ileż można jeszcze czekać w sprawie ochrony życia? https://portalkujawski.pl/magazyn/item/14526-ilez-mozna-jeszcze-czekac-w-sprawie-ochrony-zycia https://portalkujawski.pl/magazyn/item/14526-ilez-mozna-jeszcze-czekac-w-sprawie-ochrony-zycia Ileż można jeszcze czekać w sprawie ochrony życia?

W piątek przypadał dokładniej rok od złożenia obywatelskiego projektu ustawy zakazującego aborcji eugenicznej. Projekt od dłuższego czasu czeka na rozpatrzenie przez podkomisję, nieoficjalnie mówi się nawet, że sprawa będzie zamrożona przynajmniej jeszcze przez rok, do wyborów parlamentarnych. Do tej kwestii nawiązał w Poznaniu ks. Mateusz Misiak, w czasie uroczystości 100. lecia Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

Z pewnością przed wyborami jesiennymi w kolejnym roku ta sprawa nie stanie – miał powiedzieć w listopadzie w Krakowie, europoseł prof. Ryszard Legutko, podczas kongresu konserwatywnego. Wypowiedź polityka wskazywać może, iż partia rządząca obawia się, że procedując na tym projektem, bądź go odrzucając, osłabi swoje notowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu.

 

Wypowiedź wywołała wiele komentarzy oburzenia ze strony środowisk pro life, ale również do zrozumienia, że coś jest nie tak dało środowisko Radia Maryja. Można odnieść też wrażenia, że aborcja stała się tematem tabu dla wielu polityków PiS, którzy jeszcze do niedawna wokół niej budowali swój kapitał społeczny.

 

- Ileż można jeszcze czekać? - pytał ks. Mateusz Misiak, proboszcz poznańskiej Katedry, w czasie uroczystości z okazji 100. rocznicy Polskiego Sejmu Dzielnicowego - By ludzie wiary stali w obronie ludzkiego życia. Należymy do społeczeństwa, niestety, wymierającego.

 

Wśród słuchaczy tego kazania byli politycy, w tym poseł Tadeusz Dziuba z PiS.

 

]]>
Magazyn Mon, 03 Dec 2018 19:50:05 +0100
Na Kujawach rozpoczęła się Barbórka https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/14525-na-kujawach-rozpoczela-sie-barborka https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/14525-na-kujawach-rozpoczela-sie-barborka Na Kujawach rozpoczęła się Barbórka

Barbórka to najważniejsze dla górników święto w roku, odbywające się przy okazji przypadającego 4 grudnia wspomnienia św. Barbary z Nikomedii patronki górników. W tradycji jest to jednak przede wszystkim czas dla świętowania dla górniczej braci oraz składania podziękować przez społeczeństwo dla ich ciężkiej pracy.

Barbórka odbywa się też tradycyjnie na Kujawach. W niedzielę Mszą Świętą przy parafii w Górze swoje świętowanie rozpoczęli pracownicy z Inowrocławskich Kopalni Soli ,,Solino”. W Górze działa aktywna kopalnia tego surowca.

 

 

 

W poniedziałek górnicy przeszli ulicami Inowrocławia składając kwiaty pod pomnikiem Obrońców Inowrocławia oraz papieża św. Jana Pawła II.

 

]]>
Inowrocław Mon, 03 Dec 2018 19:29:36 +0100
Otwarcie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-5 przesunięte https://portalkujawski.pl/region/item/14522-otwarcie-kolejnego-odcinka-drogi-ekpsresowej-s5-przesuniete https://portalkujawski.pl/region/item/14522-otwarcie-kolejnego-odcinka-drogi-ekpsresowej-s5-przesuniete Węzeł Tryszczyn

Odcinek Białe Błota – Tryszczyn drogi ekspresowej S-5 ukończony będzie kilka miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Nowy termin oddania inwestycji do użytku to marzec 2020 roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad za powód opóźnień przy realizacji tej inwestycji przedstawia wiele wniosków ze strony mieszkańców. Pierwotnie odcinek miał być gotowy przed końcem 2019 roku.

 

Nie jest to jednak odcinek w województwie kujawsko-pomorskim o największym opóźnieniu. Fragment odcinka Tryszczyn – Aleksandrowo oddany będzie dopiero w czerwcu 2020 roku. Dokładniej chodzi o wiadukt na torami kolejowymi w Maksymilianowie.

 

]]>
Regionalne Mon, 03 Dec 2018 13:37:58 +0100
Były dyplomata zarzuca Sikorskiemu ujawnienie tajnych informacji i działanie na szkodę państwa https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14521-byly-dyplomata-zarzuca-sikorskiemu-ujawnienie-tajnych-informaci-i-dzialanie-na-szkode-panstwa https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14521-byly-dyplomata-zarzuca-sikorskiemu-ujawnienie-tajnych-informaci-i-dzialanie-na-szkode-panstwa Były dyplomata zarzuca Sikorskiemu ujawnienie tajnych informacji i działanie na szkodę państwa

Od kilku tygodni były szef polskiej dyplomaci Radosław Sikorski promuje swoją najnowszą książkę ,,Polska może być lepsza”. Pojawiają się też spekulacje, że może wrócić on do czynnej polityki w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem byłego ambasadora Polski na Białorusi Witolda Jurasza, narusza tajemnice państwową oraz wywiadów państw sojuszniczych.

W swojej książce Radosław Sikorski stwierdzać ma, iż Witold Jurasz który dość często go jako publicysta krytykował, był współpracownikiem polskiego wywiadu.

 

Z racji roku urodzenia (1975) nie mogłem współpracować ze służbami PRL, a okres mojej pracy za wschodnią granicą (2005–2012) wskazuje z kolei na to, że nie mogłem (poza rokiem 2005 i początkiem 2006) pracować także w WSI – odnosi się do tych zarzutów Jurasz, w swojej publikacji polemicznej - Pisząc o tym, iż trudniłem się „szpiegowskim fachem”, minister Sikorski albo więc napisał nieprawdę, albo dopuścił się ujawnienia tajemnicy państwowej, co jest przestępstwem. Nawet jeśli przyjąć jednak, że Sikorski napisał nieprawdę, to rosyjski i białoruski kontrwywiad z całą pewnością przyjrzą się moim kontaktom w tych krajach. W obu państwach, w których pracowałem, reżim kontrwywiadowczy jest bardzo poważny, a wątpliwości nie są rozstrzygane na korzyść podejrzanych.

 

Dalej Jurasz wskazuje na największy błąd Sikorskiego - Problem polega jednak na tym, że minister zapomniał, że jego książka będzie przeczytana również poza Polską. O tym, że została przeczytana w Moskwie wiemy już z konferencji rzeczniczki rosyjskiego MSZ, a i do mnie zwrócił się znajomy z mocarstwa NATO, który ze zdziwieniem odnotował, że b. szef dyplomacji ujawnia takie, a nie inne informacje. Wśród moich przyjaciół z czasów pracy w Moskwie byli wydalani za pracę dla swoich wywiadów dyplomaci brytyjscy, rumuńscy, estońscy oraz wydalony w ramach retorsji dyplomata czeski – z obawą czekam na ich telefony z życzliwymi oczywiście, ale jednak kpinami,

 

Wielcy szefowie dyplomacji mają to do siebie, że ich wspomnienia są zazwyczaj nudne, bo każde zdanie analizują pod kątem tego, czy nie piszą aby za dużo. Wspomnienia Radosława Sikorskiego są bardzo interesujące. Można je więc z całą pewnością polecić jako ciekawą lekturę. I PiS, i PO, ale przede wszystkim Polsce wypada zaś życzyć, byśmy mieli na powrót nudnych szefów dyplomacji – podsumowuje Witold Jurasz.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 03 Dec 2018 13:11:19 +0100
Rząd przeciwny tworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14520-rzad-przeciwny-tworzeniu-uniwersytetu-medycznego-w-bydgoszczy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14520-rzad-przeciwny-tworzeniu-uniwersytetu-medycznego-w-bydgoszczy Rząd przeciwny tworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy

Rada Ministrów negatywnie oceniła obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Wcześniej o jego odrzucenie bez prac w podkomisji zawnioskowały połączone komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia.

Ciekawym zwyczajem jest natomiast to, iż o tej decyzji Rady Ministrów dowiadujemy się z konferencji prasowej posłanki Iwony Michałek, odbytej w Toruniu. Tej samej parlamentarzystki, która złożyła wniosek, aby tego projektu na komisjach dalej nie procedować.

 

Posłanka Michałek tłumaczyła, że trendy edukacyjne Polsce idą w kierunku konsolidacji uczelni wyższych, natomiast wyłączenie Collegium Medicum ze struktury UMK w Toruniu, w celu utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, byłoby by ich zaprzeczeniem.

 

Pod projektem obywatelskim w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy podpisało się ponad 160 tys. obywateli.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 03 Dec 2018 12:27:05 +0100