Artykuły filtrowane wg daty: niedziela, 30 grudzień 2018 https://www.portalkujawski.pl Mon, 20 May 2024 15:17:36 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl RDOŚ nie stwierdza i umarza postępowanie w sprawie szkody środowiskowej w Łęgnowie https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14625-rdos-nie-stwierdza-i-umarza-postepowanie-w-sprawie-szkody-srodowiskowej-w-legnowie https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14625-rdos-nie-stwierdza-i-umarza-postepowanie-w-sprawie-szkody-srodowiskowej-w-legnowie RDOŚ nie stwierdza i umarza postępowanie w sprawie szkody środowiskowej w Łęgnowie

W lutym Rada Osiedla Łęgnowo Wieś skierowała do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pismo, w którym stwierdza wystąpienie szkody w środowisku, która w świetle ustawy wymaga podjęcia działań naprawczych od administracji. Ten wniosek wsparli naukowcy z AGH w Krakowie.

 

Dyrektor Maria Dombrowicz po kilku miesiącach postanowiła to postępowanie umorzyć. Jak wskazano w uzasadnieniu tej decyzji przyjmuje się, iż zanieczyszczenia są skutkiem działalności zakładów chemicznych ,,Zachem” w latach 1950-1975, a dokładniej składowania toksycznych odpadów. To skutkiem tamtej działalności ma być skażenie studni mieszkańców oraz wód gruntowych. W dalszej części uzasadnienia pojawia się sformułowanie o ,,historycznych zanieczyszczeniach”, które zdaniem RDOŚ nie mogą być już przedmiotem postępowania prowadzonego w trybie ustawy szkodowej.

 

Z tej decyzji RDOŚ nie jest zadowolonych wielu mieszkańców, dlatego też skierowano odwołania od decyzji o umorzeniu do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Jedna z kancelarii prawnej działająca w imieniu mieszkanki Łęgnowa wskazuje, że uzasadnienie dyrektor RDOŚ zostało napisane chaotyczne i pojawia się w nim wiele sprzeczności. Z racji tego, iż z opracowań naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej wynika, iż emisja zanieczyszczeń nadal trwa, przez co szkoda w środowisku się powiększa, dlatego za nietrafiony uważany jest argument o tym, iż mamy do czynienia ze szkodą tylko historyczną.

 

W listopadzie przeprowadzenie kontroli w byłym Zachemie zapowiedziała Najwyższa Izba Kontroli. Postępowanie kontrolne ma wykazać, czy faktycznie borykamy się ze skutkami historycznych zanieczyszczeń, czy być może nadal któryś z podmiotów gospodarczych zanieczyszcza wody podziemne.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 31 Dec 2018 00:09:51 +0100
Ministerstwo nie traktuje już CWZS jako klubu sportowego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14630-ministertwo-nie-traktuje-juz-cwzs-jako-klubu-sportowego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14630-ministertwo-nie-traktuje-juz-cwzs-jako-klubu-sportowego Ministerstwo nie traktuje już CWZS jako klubu sportowego

W ostatnich latach Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy zwyciężał w klasyfikacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, prowadzonego pod egidą Ministerstwa Sportu i Turystyki. W zestawieniu za rok 2018, CWZS w ogóle nie został ujęty.

Z same nazwy wynika, że mamy do czynienia ze związkiem sportowym, czyli zrzeszeniem klubów. Przez ostatnie lata CWZS traktowany był w zestawieniach jako jeden klub, najnowsze podsumowanie współzawodnictwa sportowego pokazuje, że to się już skończyło. CWZS z racji triumfowania w zestawieniu mógł liczyć na premie finansową, co się nie podobało konkurentom, którzy domagali się zbadania struktury CWZS.

 

Już w lutym podobną wątpliwość wyraziła Najwyższa Izba Kontroli, która wskazywała, że zgodnie z ustawą o sporcie beneficjentami dotacji z budżetu samorządu mogą być tylko i wyłącznie kluby. NIK w piśmie do Rady Miasta Bydgoszczy wyraził wątpliwość, czy dotowanie CWZS z budżetu miasta nie jest naruszeniem tej ustawy. O podjęcie działań NIK w tej sprawie miał wnioskować poseł Paweł Skutecki.

 

Najwyższej w zestawieniu współzawodnictwa dzieci i młodzieży znalazł się klub CWZS Zawisza Bydgoszcz-Strzelectwo na 23 miejscu, natomiast na 27 miejscu mamy klub lekkoatletyczny współtworzący CWZS.

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 30 Dec 2018 22:28:15 +0100
Czy za 50 lat przyszłe pokolenia będą pamiętać o Powstaniu Wielkopolskim? https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/14629-czy-za-50-lat-przyszle-pokolenia-beda-pamietac-o-powstaniu-wielkopolskim https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/14629-czy-za-50-lat-przyszle-pokolenia-beda-pamietac-o-powstaniu-wielkopolskim Czy za 50 lat przyszłe pokolenia będą pamiętać o Powstaniu Wielkopolskim?

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Kcyni (powiatowe uroczystości) miały dość nietypowy charakter, bowiem rozpoczęły się od schowania na kcyńskim rynku, tuż przed magistratem, kapsuły czasu, w której znalazły się listy pisane z perspektywy 100. rocznicy. Kapsuła ma zostać otwarta za 50 lat, w roku 2068. Ciekawą atrakcję przygotowali również rekonstruktorzy.

Młodym kcynianom obecnym dzisiaj na rynku, być może przyjdzie wziąć udział w tych uroczystościach. Najważniejsze jednak, aby gdy przyjdzie czas ich pokolenia, kultywowali pamięć o Powstaniu Wielkopolskim, o tożsamości ziemi Pałuckiej.

 

- Trudno sobie wyobrazić, że ten list otworzycie dopiero w 2068 roku, jak będzie wyglądało wasze życie? Czy będziecie kultywować nasze tradycje i odnosić się do przeszłości? Czy miejsce styku dwóch krain historycznych Krajny i Pałuk, nadal będzie wam się kojarzyć ze wspólnotą samorządową? - pyta w swoim liście starosta nakielski Tadeusz Sobol – Dzieli nas ogromna czasowa przestrzeń, łączy wspólna przeszłość i przyszłość. Ten list piszę z okazji 100. lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. I wojna światowa dała nam oczekiwaną nadzieję na odzyskanie niepodległości, jednakże sytuacja na obszarze zachodnim i północnym, w tym także na ziemi kcyńskiej, na ziemiach powiatu nakielskiego nie została do końca wyjaśniona. Trzeba było działań dalej, dokładnie 27 grudnia, sto lat temu, wybuchło Powstanie Wielkopolskie – wyjaśniał w dalszej części genezę.

 

{youtube}o_KccRB3JWM{/youtube}

 

Czas organizacji uroczystości w Kcyni nie był przypadkowy, bowiem już czwartego dnia Powstania , powstańcy w noc sylwestrową z 1918 na 1919 rok zajęli dworzec kolejowy w Kcyni, co otworzyło im drogę do przejęcia kontroli nad całą Kcynią. Znienawidzona nazwa ,,Exin” przestała obowiązywać, znów powróciła polska Kcynia. Przez kolejne tygodnie Kcynia odgrywała ważną rolę frontową, Niemcy wielokrotnie próbowali odzyskać nad miastem kontrolę, dzielnie powstańcy odpierali ich ataki. Dopiero 16 lutego 1919 roku po zawarciu rozejmu w Trewirze, Kcynia mogła cieszyć się z powrotu do Polski.

 

 

 

Inscenizacja

Główną atrakcją niedzielnych uroczystości była jednak inscenizacja z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Nie było to wierne odwzorowanie historii, ale bardziej pokazanie realiów jakie miały miejsce 100 lat temu. Najpierw stanowiący większość Polacy rozbrajają niemieckich żołnierzy, po czym zajmują ratusz – symbolizujące Rzesze Niemiecką emblematy zostają widowiskowo usunięte, w ich miejsce pojawia się Biały Orzeł. Po pewnym czasie pojawiają się duże siły niemieckie i domagają się złożenia broni przez Polaków. Po odmowie dochodzi do walk, które w tej inscenizacji zakończyły się dla Polaków korzystnie.

 

Nie zawsze jednak tak było, oddalony o kilkanaście kilometrów Szubin przechodził wielokrotnie z rąk do rąk. W Szubinie uroczystości odbędą się 12 stycznia, w przyszłą sobotę 5 stycznia przypadnie natomiast 100. rocznica wyzwolenia Inowrocławia.

 

 

 

]]>
Krajna i Pałuki Sun, 30 Dec 2018 16:36:16 +0100