Artykuły filtrowane wg daty: niedziela, 20 kwiecień 2014 https://portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 18:21:33 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Przewodniczący Episkopatu obawia się o przyszłość narodu https://portalkujawski.pl/region/item/3855-przewodniczacy-episkopatu-obawia-sie-o-przyszlosc-narodu https://portalkujawski.pl/region/item/3855-przewodniczacy-episkopatu-obawia-sie-o-przyszlosc-narodu

Ponad 2 mln osób na emigracji i Polska na krawędzi demograficznej katastrofy – to zdaniem Przewodniczącego Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego wielkie zagrożenia dla narodu polskiego. Z tego powodu modlił się on w czasie Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w poznańskiej katedrze o obecność Zmartwychwstałego w serach Polaków.

- Potrzebujemy Ciebie Zmartwychwstały Panie w naszych rodzinach! Gdy lawinowo rośnie liczba rozwodów, gdy w popularnych serialach promuje się mentalność rozwodową, a cudzołóstwo przedstawia jako wyraz wyzwolenia – chroń miłość i jedność małżeńską – mówił abp Stanisław Gądecki - Gdy nasza ojczyzna staje przed groźbą demograficznej katastrofy, otwieraj serca młodych na powołanie rodzicielskie. Pomóż im zrozumieć, że życie bez ślubu, życie na próbę, życie poświęcone zaspokajaniu egoistycznych pragnień zawsze prowadzi do rozczarowań i dramatów.

 

Hierarcha kościelny modlił się też o oświecenie w życiu publicznym - Pomóż nam rozbudzić odpowiedzialność za ojczyznę i solidarność między rodakami. Uzdolnij nas do przeciwstawiania się ideologiom, które niszczą naszą chrześcijańską tożsamość i osłabiają życie narodowe.

 

W opinii abp Gądeckiego największym zagrożeniem dla chrześcijaństwa w Polsce wcale nie jest wojujący ateizm, ale oziębłe serca chrześcijan.

 

Abp. Stanisław Gądecki wyraził niepokój z powodu, iż ponad 2 mln Polaków musi szukać pracy po za granicami swojej ojczyzny, co jest zagrożeniem dla ich ducha polskości.

]]>
Regionalne Sun, 20 Apr 2014 17:25:31 +0200
Legenda o tym dlaczego Bydgoszcz nie nazywa się Królewcem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/3854-legenda-o-tym-dlaczego-bydgoszcz-nie-nazywa-sie-krolewcem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/3854-legenda-o-tym-dlaczego-bydgoszcz-nie-nazywa-sie-krolewcem

Król Kazimierz III Wielki nadając dzisiejszej Bydgoszczy prawa miejskie w akcie lokacyjnym wpisał nazwę Königsberg, czyli po polsku Miasto króla bądź Królewiec. Ta nazwa się jednak ostatecznie w powszechnym użyciu nie przyjęła. Ciekawą anegdotę dotyczącą nazwy naszego miasta opisał bydgoski historyk Lech Łbik.

Przy pierwszej swojej wizycie w osadzie nad Brdą król Kazimierz III Wielki, który jak pisze Lech Łbik był miłośnikiem płci przeciwnej, zauroczyć miał się urodziwą i krewką panną o imieniu Bydgoszcza. Władca miał stracić dla niej głowę, niestety obowiązki państwowe sprawiły, że musiał wyruszyć w dalszą drogę.

 

Jakiś czas po tym zdarzeniu król nadał Bydgoszczy prawa miejskie nazywając to miasto Królewcem. Po kilku latach władca powrócił do Królewca, aby spotkać się z Bydgoszczą. Okazało się, że kobieta zginęła wcześniej na polowaniu, co poruszyło króla Kazimierza Wielkiego, który zdecydował się zmienić nazwę miasta na jej imię.

 

Tę historię należy traktować jednak bardziej jako przekaz ludowy. Lech Łbik opisuje ją w książce ,,Bydgoskie legendy i przypowieści”, którą wydało Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Znajdziemy w niej znacznie więcej różnego rodzaju legend poświęconych Bydgoszczy, dość wiele tekstów poświeconych jest słynnemu ,,Panu Twardowskiemu.

]]>
Bydgoszcz Sun, 20 Apr 2014 17:00:09 +0200
Niezwykła liturgia w miejscu gdzie chrzest mógł przyjąć Mieszko I https://portalkujawski.pl/region/item/3853-niezwykla-liturgia-w-miejscu-gdzie-chrzest-mogl-przyjac-mieszko-i https://portalkujawski.pl/region/item/3853-niezwykla-liturgia-w-miejscu-gdzie-chrzest-mogl-przyjac-mieszko-i

W kwietniu 966 roku książę Mieszko I przyjął w obrządku rzymskim, co przyjmuje się za początek istnienia państwa polskiego. Przyjęcie chrztu sprawiło bowiem, że Mieszko I i jego następcy byli równi pozostałym chrześcijańskim władcom Europy. W miejscu, gdzie najprawdopodobniej przyjęciu chrztu miało miejsce liturgię Wigilii Paschalnej poprowadził w sobotę Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

Polska chrzest przyjęła najprawdopodobniej 14 kwietnia w Wielką Sobotę. Historycy nie są dzisiaj w pełni pewni, gdzie ta ważna dla historii Polski uroczystość miała miejsce, przyjmuje się jednak, że z dużym prawdopodobieństwem mogła być wyspa niedaleko Ostrowa Lednickiego, gdzie powstał skansen po pallatium Mieszka I. Wczorajsza uroczystość wpisuje się w przygotowania do 1050 rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę, które obchodzić będziemy za dwa lata.

 

Tak Chrzest Polski wyobrażał sobie malarz Jan Matejko

 

- Tu się zaczęła Polska – wyjaśnia dominikanin o. Jan Góra, jeden ze współorganizatorów tej niezwykłej liturgii. Wierni na wyspę dotarli promami. W tę niezwykłą noc chrzest przyjęła trójka dzieci. Po procesji rezurekcyjnej uczestnicy tego nabożeństwa przeprawili się pod ,,bramę rybę”, gdzie abp. Józef Kowalczyk zapalił znicz wiary. Jest to miejsce, gdzie od kilkunastu lat zbierają się tysiące młodych na corocznych spotkaniach.

 

Wszystko to działo się niedaleko Pałuk i Kujaw.

 

]]>
Regionalne Sun, 20 Apr 2014 15:07:22 +0200