Jesteś tutaj: HomeNakielskiW Kcyni póki co panuje ,,bezkrólewie”

W Kcyni póki co panuje ,,bezkrólewie”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 21 wrzesień 2023 14:37

Mija już ponad miesiąc od nagłej śmierci burmistrza Kcyni Marka Szarugi, Urzędem Gminy kieruje sekretarz Rafał Heftowicz, choć nie pełni on w pełni obowiązków i kompetencji, które ustawo przypisane są burmistrzowi. Urząd Wojewódzki informuje nas, że na dniach powinien być wskazany być przez premiera pełniący obowiązki burmistrza, na zasadach komisarycznych.

 

Prawo przewiduje mianowanie przez administrację rządową osobę pełniącą obowiązki burmistrza, jest to możliwe jednak w nadzwyczajnych sytuacja gdy dojdzie do wygaśnięcia mandatu demokratycznie wybranego włodarza. Śmierć jest naturalnie taką sytuacją.

 

Pytaniem otwartym pozostaje to, czy w Kcyni odbędą się wkrótce przedterminowe wybory, bowiem mianowany przez rząd włodarz jest powoływany w świetle tych przepisów tymczasowo do czasu wyboru nowego włodarza w wyborach. W tym wypadku mamy sytuację szczególną, bowiem w okresie marzec-kwiecień planowane są wybory samorządowe, zatem gdyby teraz jesienią przeprowadzone zostały wybory, to nowy burmistrz rządziłby zaledwie kilka tygodni. Rada Miejska mogłaby te spekulacje zamknąć przyjmując uchwałę o nieprzeprowadzaniu wyborów, takiej uchwały na ostatniej sesji nie podjęto, a można ją podjąć do 30 dni od wygaśnięcia mandatu burmistrza zatem musiałaby być podjęta jeszcze we wrześniu. Z drugiej strony prawo mówi, że wyborów nie powinno się przeprowadzać, gdy od momentu ich zakończenia do końca kadencji mijać będzie mniej niż 6 miesięcy.

 

Słyszymy głosy, że najprawdopodobniej wyborów nie będzie. Ta kwestiach też powinna się w ciągu najbliższych dni ostatecznie rozstrzygnąć.

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2021 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wiadomości z regionu