Jesteś tutaj: HomeNakielskiCzy uda się zdążyć w terminie z opracowaniem dokumentacji dla modernizacji ciągu kolejowego Bydgoszcz – Kcynia – Gołańcz?

Czy uda się zdążyć w terminie z opracowaniem dokumentacji dla modernizacji ciągu kolejowego Bydgoszcz – Kcynia – Gołańcz?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 07 marzec 2023 10:48
Dworzec w Kcyni Dworzec w Kcyni

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy, że rozpoczęło się postępowanie środowiskowe dla modernizacji linii kolejowej nr 281 pomiędzy Nakłem i Kcynią oraz 356 pomiędzy Kcynią i granicą województwa wielkopolskiego. Realizacja tego zadania stworzy ciąg Bydgoszcz – Nakło – Kcynia – Wągrowiec – Poznań. W Urzędzie Marszałkowskim ostatnio pojawiły się jednak obawy, czy uda się zdążyć w terminach.

Na wspomnianych dwóch liniach kolejowych w tym roku ma być opracowana dokumentacja przedprojektowa, której elementem będzie uzyskanie decyzji środowiskowej, co pozwoli przeprowadzić inwestycję fizycznie w kolejnych latach. Dokumentacja przedprojektowa realizowana jest za środki unijne w ramach perspektywy finansowej 2014-2020, której rozliczenie musi nastąpić do końca 2023 roku. Zatem do końca tego roku dokumentacja projektowa musi powstać i zostać rozliczona z UE.

 

Gdyby np. przeciągało się postępowanie środowiskowe (teoretycznie może ono być nawet dwuinstancyjne) wówczas te środki unijne mogą być zagrożone. O tym, że jest to realne ryzyko świadczy wypowiedź sekretarz województwa Anety Jędrzejewskiej z ostatniej sesji Sejmiku Województwa - Z informacji jakie do nas docierają tam są jakieś kłopoty, zwłaszcza przy tej linii 356, tam są jakieś problemy związany z RDOŚ – wskazała oraz zaapelowała o pomoc - Jeżeli ktoś może pomóc to bardzo prosimy o wsparcie, bo te dokumentacje muszą być przygotowane do końca grudnia 2023 roku, czyli zgodnie z końcem tej perspektywy.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Bez zaskoczenia: Marszałek z absolutorium i wotum zaufania do sejmiku

    W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.

  • Prawie 70% Polek nie planuje potomstwa – alarmujący sondaż

    W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.

Wiadomości z regionu