Jesteś tutaj: HomeNakielskiSensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb

Sensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 02 czerwiec 2022 14:06
Sensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb Fot: Kcynia.pl

Parafia pw.św. Michała Archanioła w randze fary w Kcyni przygotowuje się do inwestycji wodociągowych, zgodnie z przepisami wcześniej teren musieli zbadać archeolodzy i najprawdopodobniej odnaleźli właśnie skarb. Udało się odnaleźć 24 monety. Czas pokaże, czy będzie to sensacja na miarę skarbu odkrytego kilka lat podczas remontu bydgoskiej Katedry.

Prace archeologiczne nadzorował bydgoski archeolog Robert Grochowski - w trakcie sondażowych badań w zakrystii kościoła odnaleźliśmy skarb monet z XVII wieku. Przy zachodniej ścianie zakrystii, około 20 cm poniżej ceglanej posadzki, zdeponowane były w jednym miejscu 24 monety. Monety są silnie spatynowane i na obecną chwilę trudno określić ich proweniencję.(...) Niemniej, wyglądają na miedziane szelągi króla Jana Kazimierza, zwane popularnie boratynkami – komentuje w mediach społecznościowych.

 

 

 

Najprawdopodobniejsza hipoteza jest taka, że monety należały do szlachcica, który w obawie przed wojskami szwedzkimi postanowił je ukryć w kcyńskiej farze.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

    Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

  • Portal chwilowo zawieszony

    1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu