Jesteś tutaj: HomeNakielskiSensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb

Sensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 02 czerwiec 2022 14:06
Sensacyjne odkrycie w Kcyni. Odnaleziono skarb Fot: Kcynia.pl

Parafia pw.św. Michała Archanioła w randze fary w Kcyni przygotowuje się do inwestycji wodociągowych, zgodnie z przepisami wcześniej teren musieli zbadać archeolodzy i najprawdopodobniej odnaleźli właśnie skarb. Udało się odnaleźć 24 monety. Czas pokaże, czy będzie to sensacja na miarę skarbu odkrytego kilka lat podczas remontu bydgoskiej Katedry.

Prace archeologiczne nadzorował bydgoski archeolog Robert Grochowski - w trakcie sondażowych badań w zakrystii kościoła odnaleźliśmy skarb monet z XVII wieku. Przy zachodniej ścianie zakrystii, około 20 cm poniżej ceglanej posadzki, zdeponowane były w jednym miejscu 24 monety. Monety są silnie spatynowane i na obecną chwilę trudno określić ich proweniencję.(...) Niemniej, wyglądają na miedziane szelągi króla Jana Kazimierza, zwane popularnie boratynkami – komentuje w mediach społecznościowych.

 

 

 

Najprawdopodobniejsza hipoteza jest taka, że monety należały do szlachcica, który w obawie przed wojskami szwedzkimi postanowił je ukryć w kcyńskiej farze.

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

    Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

  • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

    W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu