Jesteś tutaj: HomeNakielskiKrok w przywróceniu Kcyni na kolejową mapę regionu

Krok w przywróceniu Kcyni na kolejową mapę regionu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 21 kwiecień 2022 17:49

PKP PLK podpisały umowę z warszawską firmą Databout na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla rewitalizacji odcinka Kcynia – województwo wielkopolskie linii kolejowej nr 356 oraz modernizację odcinka Kcynia – Nakło linii nr 281 wraz z budową mijanki. Pozwolić ma to skomunikować Kcynię z Gołańczą w województwie wielkopolskim, a dalej Poznaniem w kierunku zachodnim oraz z Nakłem nad Notecią, co pozwoli uruchomić pociągi z Bydgoszczy.

Firma Databout opracowuje dokumentację za kwotę ok. 2,8 mln zł, którą w 85% sfinansuje Unia Europejska z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Odbywa się to zatem w porozumieniu z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dokumentacja ma także zakładać budowę minkami pomiędzy Kcynią i Nakłem, bowiem linia nr 281 jest jednotorowa. Prace rewitalizacyjne miałyby się odbyć w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027 (praktycznie 2024/2025-2030), jak jednak czytamy w komunikacie PKP PLK - ,, po zapewnieniu środków finansowych”. Oznacza to, że wciąż nie ma zapewnionego montażu finansowego.

 

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym, Województwo Kujawsko-Pomorskie nie przewiduje na tę inwestycję środków europejskich. PKP PLK wpisuje całą linię nr 281, czyli także odcinek od Kcyni do Gniezna oraz od Nakła do Chojnic do rozważanych zadań do sfinansowania z puli krajowej środków unijnych, ale na dzisiaj ciężko jest oszacować czy środków na tę inwestycje wystarczy.

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

    Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

  • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

    W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu