Jesteś tutaj: HomeNakielskiInicjatywa skomunikowania Kcyni z Bydgoszczą ma szansę na przełom

Inicjatywa skomunikowania Kcyni z Bydgoszczą ma szansę na przełom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 05 kwiecień 2022 11:24

Niedawno PKP PLK rozstrzygnęło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka linii kolejowej nr 281 Kcynia – Nakło, wraz z budową mijanki. Środki na to pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego z kończącej się perspektywy finansowej, co oznacza, że studium powinno powstać najpóźniej do jesieni przyszłego roku. Jest szansa, że być może uda się tę inwestycję sfinansować z funduszy centralnych np. KPO czy FEnIKS-a.


Jak wskazywaliśmy w poprzednich publikacjach, plany na inwestycje kolejowe Samorządu Województwa na najbliższe lata nie są ciekawe. Potwierdza to odpowiedź wiceministra Andrzeja Bittela na interpelację posła Bartosza Kownackiego, w której parlamentarzysta pytał o skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą czy to wspomnianą linią nr 281 lub linią nr 356 przez Szubin.

 

PKP PLK S.A. potwierdziła,żeUMWK-P nie zgłaszał do realizacji w perspektywie 2021 – 2027 projektów dotyczących modernizacji linii kolejowej nr 281 na odcinku kujawsko-pomorskim, jak również modernizacji linii kolejowej nr 356 od Kcyni do Bydgoszczy – poinformował wiceminister Andrzej Bittel. Potwierdza to nasze przypuszczenia, że w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2021-2027 (z rozliczeniem do końca 2030 roku) marszałek środków na skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą nie przewiduje.

 

PKP PLK wpisuje jako projekt ponadregionalny

Szansę, że w najbliższych latach coś się pomiędzy Kcynią i Nakłem wydarzy jednak są, bowiem PKP PLK wpisało całą linię nr 281 od Gniezna do Kcyni jako potencjalny projekt ponadregionalny. Jak zostaną wolne środki w puli centralnej funduszy europejskich, być może uda się zrealizować fragment – w tym wypadku pomiędzy Kcynią i Nakłem bądź nawet kolejne odcinki np. Kcynia – Gniezno lub Nakło – Chojnice. Ten drugi odcinek pojawia się często w dywagacjach w naszym regionie, bowiem obecnie powiat sępoleński przez który przebiega ta linia, jest wyłączony z sieci kolejowej.

 

Marszałek obcina potencjalne inwestycje

W ramach wolnych środków z bieżącej perspektywy finansowej UE, województwo planowało opracować też dokumentacje na dwa odcinki linii nr 208: Tuchola – Grudziądz oraz Grudziądz – Brodnica, linię 207 od Grudziądza w kierunku Malborka (do granicy województwa pomorskiego) w ramach ciągu Toruń – Grudziądz – Malbork oraz dla budowy linii kolejowej Solec Kujawski – Port Lotniczy – Trzciniec.

 

Z wyjaśnień wiceministra Bittela wynika ,że z tych zadań oprócz odcinka Kcynia – Nakło, studium powstanie jedynie dla linii 207, natomiast dla projektu linii na lotnisko może zostać opracowane studium w ograniczonej formule. Na razie nie ma jednak ostatecznego porozumienia pomiędzy Zarządem Województwa i PKP PLK. Szansę, że coś się wydarzy się na linii nr 208 są niewielkie.

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

    Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

  • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

    W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu