Jesteś tutaj: HomeNakielski,,Historia Powstania Wielkopolskiego stała się ogólnopaństwowym dobrem”

,,Historia Powstania Wielkopolskiego stała się ogólnopaństwowym dobrem”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 27 grudzień 2021 12:31

103 lata temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, po tym gdy 27 grudnia 1918 roku po przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w tym mieście Niemcy wywołali zamieszki, w rezultacie, których miasto zbrojnie przejęli Polacy. Tegoroczne obchody są szczególne, bowiem pierwszy raz obchodzimy dzisiaj oficjalnie Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

 

Dzisiaj obchody tego święta odbywają się w różnych miejscach naszego regionu. Szczególne świętowanie rozpoczęło się rano w kcyńskiej farze, nieopodal granicy województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, gdzie po Mszy Świętej na kcyńskim cmentarzu, gdzie znajduje się pomnik-mogiła Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości z udziałem wojewody wielkopolskie i kujawsko-pomorskiego. Zostaną one zapamiętane na długo za sprawą kilkunastostopniowego mrozu. Były to bodajże pierwsze uroczystości w randze wojewódzkiej.

 

Od lat 27 grudnia organizowano lokalne uroczystości, które co roku też relacjonowaliśmy. Dlatego dzisiejsze świętowanie w randze święta państwowego podkreślano jako coś szczególnego - Doczekaliśmy się ważnego momentu – Powstanie Wielkopolskie, rocznica jego wybuchu ma rangę święta państwowego. To zwieńczenie wielopokoleniowej już działalności związanej z kultywowaniem o tym zrywie niepodległościowym – mówił na kcyńskim cmentarzu, burmistrz tego miasta Marek Szaruga - Z pewnością dzięki temu Powstanie Wielkopolskie zaistnieje jeszcze szerzej w świadomości Polaków.


Na Pałukach i Kujawach kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim jest czymś ważnym, środowiska w to zaangażowane to często potomkowie uczestników tego powstania. Było to jednak bardziej święto lokalne, stąd też ustanowienie ustawowo Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskie sprawia, że jest to święto wszystkich Polaków, a na pewno w większej świadomości, o czym w Kcyni mówił wojewoda wielkopolski.

 

- W tym roku, po raz pierwszy, rocznicę tej zbrojnej demonstracji, która pokazała mocarstwom wolę Polaków, świętuje cała nasza Ojczyzna. To niezwykle ważne, że historia powstania, które miało kluczowe znaczenie dla kształtu Odrodzonej Polski stała się ogólnopaństwowym dobrem – zaznaczał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, który mocno wspierał zabiegi o uznanie 27 grudnia za święto państwowe.

 

 

- Kcynia była ważnym miejscem na mapie Powstania Wielkopolskiego. Tutaj – w noc sylwestrową doszło do pierwszych walk, 1 stycznia Kcynia została oswobodzona. Ale to nie był koniec przedsięwzięć w tym miejscu – tutaj powstał ważny szpital polowy dla powstańców, a kluczowe walki, które pochłonęły wiele ofiar, miały miejsce 3 lutego – mówił o przebiegu powstania w Kcyni, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który przypomniał też, jaką cenę za to zapłacili w przyszłości - Powstańcy wielkopolscy to nie tylko rok 1918 i 1919, to lata okresu międzywojennego i pamiętny wrzesień 1939 roku, gdzie właśnie powstańcy wielkopolscy w pierwszej kolejności byli wyłapywani przez Niemców i najczęściej likwidowani, mordowani.

 

Wśród zamordowanych przez Niemców w 1939 roku był związany z Kcynią Józef Antkowiak. Podczas dzisiejszej uroczystości na kcyńskim cmentarzu, jego potomkowie odsłonili pamiątkową tablicę.

 

 

 


 

Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego Sejm RP uchwalił 2 października bieżącego roku, na wniosek Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Głowa państwa w uzasadnieniu wskazuje, że jest to odpowiedź na apel wielu środowisk, które o to zabiegały. Dzisiaj te środowiska, czyli osoby które w poprzednich latach dbały, aby upamiętniać ważne momenty Powstania Wielkopolskiego, mogą mieć ogromne powody do satysfakcji.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

    Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

  • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

    Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu