Jesteś tutaj: HomeNakielskiBiałoruscy hakerzy wpadli na Kujawach. Okradali bankomaty

Białoruscy hakerzy wpadli na Kujawach. Okradali bankomaty

Napisane przez  r Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 06 sierpień 2021 06:09
Zabezpieczony materiał dowodowy Zabezpieczony materiał dowodowy

Sprawa ma charakter międzynarodowy, bowiem do okradania bankomatów na tzw. czarne skrzynki (black box) dochodzi w całej Europie. Hakerzy instalują specjalne skrzynki, które następnie wydają maszynie polecenie wypłaty gotówki. Wspólną walkę z tego rodzaju przestępstwem prowadzą europejskie policje w ramach Interpolu.

Do proby włamania tą metodą doszło w nocy 11 na 12 czerwca w Barcinie. Zmiany w obudowie urządzenia oraz pojawianie się dodatkowego urządzenia wzbudzilo podejrzenie miejscowych policjantów. Dalsze działania pozwoliły ustalić, że w ostatnim czasie doszło w Polsce do 7 podobnych zdarzeń. Następnie w siedzibie Interpolu w Hadze doszło do spotkania roboczego funckojariuszy z Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Holandii i Danii. Pozwoliło to spersonalizować typ grupy.

 

W drugiej połowie lipca w Warszawie zatrzymano 5 mężczyzn przy udziale policjantów z kujawsko-pomorskiego, we współpracy z Interpolem. Trwa wyjaśnianie ilu dokładnie przestępstw się dopuścili. Tej grupie na razie przypisano przynajmniej 13 włamań do bankomatów.

 

Według danych Interpolu wynika, że w 2020 roku w ten sposób na terenie 28 krajów europejskich doonano kradzieży ponad 1,5 mln euro.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

    W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

  • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

    Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu