Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekPrzywrócono ruch kolejowy pomiędzy Węgrami i Chorwacją

Przywrócono ruch kolejowy pomiędzy Węgrami i Chorwacją

Napisane przez  Ł.R. / MTVA Opublikowano w Magyar Hirek poniedziałek, 07 marzec 2016 19:03

Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów ogłosili w poniedziałek otwarcie trzech kolejowych przejść granicznych, które zostały zamknięte w październiku z powodu kryzysu z imigrantami. Incydent ten wpłynął na pogorszenie stosunków dyplomatycznych chorwacko-węgierskich.

Ocieplenie tych wzajemnych stosunków może sygnalizować wspólna deklaracja węgierskiego szefa MSW Sándora Pintéra i jego chorwackiego odpowiednika Vlaho Orepica, o wznowieniu ruchu na kolejowych przejściach granicznych w Murakeresztúr – Kotoriba, Gyékényes – Koprivnica i Magyarbóly - Beli Manastir.

 

Kryzys węgiersko-chorwacki wybuchł po tym, gdy Chorwaci kierowali na Węgry nielegalnych imigrantów, których nie chciały przyjąć władze w Budapeszcie. Doszło nawet do incydentu, gdy uzbrojeni chorwaccy policjanci wjechali na pokładzie jednego z pociągów, w którym przebywali imigranci, na teren Węgier. Zakończyło się to ich zatrzymaniem przez węgierskie służby i skandalem dyplomatycznym.

 

Kryzys migracyjny wstrzymał wcześniejszą współpracę służb chorwackich i węgierskich. Wstrzymano takie inicjatywy jak wspólne patrolowanie granic, czy bliską współpracę przy zwalczaniu przestępczości. Minister Pintér wyraził nadzieję, że uda się do tej współpracy wkrótce wrócić.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021