Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekO czym rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych Rumunii i Węgier

O czym rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych Rumunii i Węgier

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek piątek, 29 styczeń 2016 18:28

W piątek w stolicy Rumunii Bukareszcie gościł szef węgierskiego MSZ Peter Szijjártó. Rozmawiano głównie o współpracy gospodarczej, ale też o problematyce związanej z mniejszościami zamieszkującymi oba kraje. Minister Szijjártó spotkał się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Lazarem Comanescu.

Sprawa mniejszości narodowych w sposób szczególny ma znaczenie dla węgierskiego rządu, gdyż w granicach Rumunii zamieszkuje wielu Węgrów. Szczególną grupą jest lud Seklerów, który utożsamia się z narodem węgierskim.

 

Jak podaje agencja prasowa MTVA Minister Peter Szijjártó na wspólnej konferencji prasowej z Comasnescu mówił, iż mniejszości narodowe powinny być ważnym elementem współpracy rumuńsko-węgierskiej.

 

Węgierski Eximbank uruchomił specjalną linie kredytową w wysokości 370 mln euro, która ma wspierać przedsięwzięcia budujące współpracę między tymi narodami. Ta pomoc adresowana jest głównie dla mieszkańców Transylwanii, gdzie wiele osób ma obywatelstwo zarówno rumuńskie i węgierskie (te tereny zamieszkują Seklerzy). Węgierski rząd planuje otworzyć w Transylwanii sześć biur wsparcia dla biznesu.

 

Ministrowie rozmawiali również o inwestycjach infrastrukturalnych, które będą miały znaczenie dla obu krajów, w tym o planowanej do 2019 roku autostradzie i gazociągu.

 

W niedziele na naszych łamach planujemy publikację poświęconą Seklerom.

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021