Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekZobacz piękny zamek w Sümeg

Zobacz piękny zamek w Sümeg

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek niedziela, 17 styczeń 2016 14:23

Węgier József Roderman jest autorem filmów wykonanych za pomocą droga, które przedstawiają z lotu ptaka piękno jego kraju. Poniżej prezentujemy Państwu jego pracę, która przedstawia zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym Zamek Sümeg (oryg. Sümegi Vár).

Zamek Sümeg jest jednym z najpiękniejszych zachowanych na Węgrzech tego typu fortyfikacji. Mieści się on niedaleko Balatonu i jest najlepiej odrestaurowanym zamkiem w tej części kraju.

 

 

Zamek zbudowano w XIII wieku, nie określono dokładnie w jakich latach. Decyzję o budowie zamku podjął król Węgier i Chorwacji Bela IV, z dynastii Arpadów, w czasie inwazji mognolskiej na Europę. Zamek był rozbudowywany do XVI wieku. Związane było to było przede wszystkim zagrożeniem tureckim.

 

Sümegi Vár był wielokrotnie oblegany i dochodziło również nim do pożarów. W ogniu stanął w 1713 roku podczas powstania Rakoczego, gdy został podpalony przez wojska austriackie.

 

Od 1989 roku znajduje się on w rękach prywatnych i wykorzystywany jest jako atrakcja turystyczna miasta Sümeg, w powiecie Veszprem.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021