Bydgoszcz nazywana jest dzisiaj ósmym co do wielkości miastem w Polsce, choć od ubiegłego roku jesteśmy dziewiąci za Lublinem. Jak wynika z opublikowanej przed tygodniem wieloletniej prognozy ludności – w 2060 roku populacja Bydgoszczy spaść ma do 219 tys. mieszkańców. Jak to wyglądać będzie na tle Polski?
Napisać, że trwająca kampania wyborcza wywołuje niedosyt, to tak naprawdę nie napisać nic. Od kilku dni Koalicja Obywatelska wiesza bilboardy oraz rozprzestrzenia w mediach społecznościowych wizerunek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jak jakiegoś czarnego charakteru z bajki lub z filmu, którym można by straszyć niegrzeczne dzieci. Czy to jest jednak poziom partii, która chce rządzić krajem? Z drugiej strony od jeszcze dłuższego czasu w szczególności na YouTube trwa zmasowana kampania strasząca Polaków, że jeżeli wygra KO to wróci wysokie bezrobocie, w żaden sposób tego merytorycznie nie uzasadniając. Liczy się krótka emocja wywołana przez mem. To jednak również kpina z inteligencji wyborców!
W 1923 roku założono, a właściwie reaktywowano Towarzystwo Upiększania Miasta, którego pierwszym prezesem został prezydent Bydgoszczy płk. Bernard Śliwiński, uczestnik Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy może poszczycić się dzisiaj 100-letnią tradycją, choć jak wliczymy też korzenie związane z okresem pruskim to mówimy już o 191-letniej tradycji. W piątkowy wieczór w Filharmonii Pomorskiej odbył się uroczysty koncert urodzinowy.
Od środy hotel HolidayInn jest areną rywalizacji kobiecych reprezentacji szachowych, w ramach Drużynowych Mistrzostw Świata . Imprezy o tak dużej randze Bydgoszcz w szachach nie miała od kilkudziesięciu lat, cieszyć mogą nas też sukcesy Polek w pierwszych dniach, które awansowały do fazy pucharowej dzięki pokonaniu w piątek reprezentantek Stanów Zjednoczonych. Wielkim nieobecnym jest jednak prezydent FIDE Arkady Dvorkovich.
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?