Od dłuższego czasu zapowiadano przygotowania do aktualizacji wojewódzkiego Planu Transportowego, dokumentu który w pewnym sensie kreuje politykę transportową województwa wskazując które połączenia będą dotowane oraz ustalając na których trasach priorytetowo będzie traktowana kolej, a gdzie autobusy. Konsultacje potrwają tylko do 26 września, dlatego uważamy, że temat warto nagłośnić.
W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Od 1 września znacznemu zaostrzeniu uległy przepisy, które mają kształtować bydgoski ład reklamowy oraz szyldy. W praktyce zakazane jest wieszanie banerów np. na mostach, a także na barierkach – to są dość ważne kwestie teraz w okresie kampanii wyborczej, gdy kandydaci szukają różnych form, aby zaistnieć. Również stawianie przyczep z reklamą, w świetle zarządzenia prezydenta Bydgoszczy jest działaniem niewłaściwym. Na nowych zasadach zyskać ma znacząco estetyka.
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?