Od kilku dni trwają spekulacje na temat znaleziska w Zamościu pod Bydgoszczą. Po piątkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego pojawiły się spekulacje, że pocisk mógł być wystrzelony poza Polską i wylądować pod Bydgoszczą w grudniu, ale przez kilka miesięcy miał status zaginionego, a odnaleziony został przed tygodniem przez przypadkowych przechodniów, którzy zawiadomili służby.
Dzisiejsze wydanie Przeglądu Zagranicznego jest specjalne, chcemy bliżej pokazać Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych oraz jego wpływ na politykę samorządowców z zachodu, który odbył się w drugiej połowie kwietnia w Kijowie. Wśród reprezentantów Polski był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, przysłuchiwał się jemu też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
1 maja jest dniem wolnym od pracy za sprawą popularnego Święta Pracy, tego dnia co roku przypada też kolejna rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Bydgoska Lewica tradycyjnie zebrała się na Placu Wolności na 1-majowej manifestacji, w tym roku głównie skupiają się jednak wszyscy na Warszawie, stąd też frekwencja nie była specjalnie dużą. Z kolei działacze bydgoskiej Platformy Obywatelskiej i młodzieżowej Nowej Generacji na Wyspie Młyńskiej podkreślali korzyści obecności Polski w Unii Europejskiej.
Polska Grupa Gazownictwa planuje zmodernizować gazociąg Świecie – Bydgoszcz – Janikowo – Kruszwica, przedmiotowa modernizacja ma polegać na na trzykrotnym zwiększeniu średnicy, co przełoży się na większą ilość transportowanego gazu. Zmodernizowany gazociąg ma przebiegać nawet w odległości 15 metrów od zabudowań, mieszkańcy miejscowości wspierani przez wójta gminy wiejskiej Inowrocław chcą, aby ta odległość od zabudowań wynosiła przynajmniej 40 metrów.
W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu komisji TRAN Parlamentu Europejskiego z udziałem unijnej komisarz ds. transportu Adiny Vălean z Rumuni, miała miejsce dyskusja o rewizji sieci transportowej TEN-T. Po tym jak w pierwszej połowie kwietnia Parlament Europejski zajął w tej sprawie stanowisko rozpoczął się trilog pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej co do ostatecznego kształtu rewizji.
Sprawozdanie z kadencji:
Materiał KW Nowa Lewica
Poniżej przytaczamy pełen apel skierowany przez Państową Komisję Wyborczą, w szczególności do komitetów wyborczych i kandydatów.
O tym, że podległy Urzędowi Marszałkowskiemu Kujawsko-Pomroski Fundusz Rozwoju zaczął za środki europejskie, które miały służyć promocji gospodarczej województwa, zaczął udawać niezależne media już informowaliśmy. Mamy obecnie kampanie wyborczą i jak się okazuje, KPFR który powinien skupiać się na wspieraniu regionalnej gospodarki, postanowił bawić się w komentatorów politycznych, wygłaszając tezy jednoznacznie stojące po jednej ze stron sporu politycznego, czyli w praktyce KPFR włączył się w kampanię wyborczą, choć przecież komitetem wyborczym nie jest.