Jeszcze 6 lat temu patronem centralnej ulicy Krzemieńczuka był Włodzimierz Lenin, bo przez lata większość mieszkańców nie było świadomych jego zbrodniczych działań wobec Ukraińców. Teraz pojawił się pomysł np. pozbawienia patronatu pisarza Puszkina, jak wyjaśnia nam jeden z inicjatorów Artem Riasa, postać tego pisarza symbolizuje rosyjski imperializm i budowanie podległości Ukrainy wobec Rosji. Riasa jest zwolennikiem, aby w ramach ,,derusyfikacji” oddać hołd miastom partnerskim Krzemieńczuka np. Bydgoszczy.
W niedzielę 5 czerwca zakończyli działalność wolontariusze, którzy witali ciepłą herbatą, posiłkiem oraz innymi potrzebnymi rzeczami, uchodźców którzy dopiero co przyjechali do Bydgoszczy. Liczba osób, którym w ostatnim czasie pomagano, była znikoma, stąd też uznano, że formuła pomocy się wyczerpała. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że przez około 100 dni z dobroci serca na bydgoskim dworcu kolejowym pomoc była udzielana codziennie.
36 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy ma trafić do Polski dzięki akceptacji dokumentu przez Komisję Europejską. Żeby te środki fizycznie trafiły do Polski polskie władze muszą jeszcze zrealizować kamienie milowe dotyczące praworządności. Prawie połowa z tych pieniędzy będzie przeznaczona na energetykę i zieloną transformację. Tym samym umożliwi Polsce szybszą realizację planu, który zakłada jak najszybsze odejście od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji. – Przechodzimy z gospodarki pokoju do gospodarki wojennej, która rządzi się innymi prawami i która wymaga szybszych decyzji – mówi były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Czas będzie poważnym wyzwaniem, bo na zakontraktowanie 70 proc. funduszy Polska ma czas do końca roku.
Суботня подія увійде в історію – буддійський фонд Tzu Chi Foundation, розташований на території католицької базиліки Святого Вінсента А'Пауло у Бидгощі, пожертвував 800 ваучерами на продукцію, однієї з популярних у Польщі торговогої мережі для біженців з України, які здебільшого є православними християнами. Ця подія показує, що перед лицем війни релігії, які, здавалося б, відрізняються одна від одної, можуть співпрацювати.
Za nami pierwszy weekend czerwca, na Placu Klasztornym w Inowrocławiu w piątek powstało małe miasteczko sportowe, którego gościem był Szymon Marciniak, polski sędzia międzynarodowy, który w ostatnim czasie stał się jednym z najważniejszych sędziów na świecie. Był to element obchodów 100-lecia KS Cuiavia Inowrocław.
Zanim udało się odbudować bydgoską fontannę ,,Potop”, której odbudowa to wydarzenie najnowszych dziejów miasta już w XXI wieku, to wcześniej przez 40 lat jej misę zdobiły cztery rzeźby ryb. Można powiedzieć, że te ryby pilnowały przestrzeni, na powrót ,,Potopu”. Od kilku dni ryby powróciły do przestrzeni publicznej.
25 maja 2021 roku zgodnie z zarządzeniem prezydenta rozpoczęły się konsultacje społeczne w ramach projektu ,,Bez lipy!”. Jak na razie jednak informacji o tych konsultacjach poza wspomnianym zarządzeniem szukać trudno, ostatnie informacje na stronie dedykowanej konsultacjom Bydgoskie Konsultacje, są sprzed dobrego roku, tym bardziej nie ma jak się zapoznać z konsultowanym projektem, a co dopiero wyrazić o nim opinie, choć zgodnie z zarządzeniem mieszkańcy mieli mieć możliwość wyrażenia opinii w formie formularza.
W obronie szpitala Biziela w Sejmie
Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....
Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
Do końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała podpisać umowy na budowę drogi ekspresowej S-10 między Bydgoszczą i Toruniem. Mamy sierpień i wciąż dwa odcinki, czyli 50% celu, nie zostały zrealizowane. Musimy się liczyć z tym, że te kilka tygodni opóźnienia przełoży się też na opóźnienia w realizacji inwestycji.
Był to trzeci najcieplejszy czerwiec w XXI wieku w Polsce, czwarty natomiast od 1951 roku (gdy prowadzone są pomiary) – wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Średnia temperatura w czerwcu wyniosła 18,6 stopnia Celsjusza i była o 1,8 stopnia powyżej normy.