W Krzemieńczuku, ukraińskim mieście partnerskim Bydgoszczy rozgorzała ostatnio debata w sprawie zerwania współpracy z miastami z Rosji i Białorusi oraz poprzez nazwy ulic i placów podziękować tym miastom, które okazały Ukrainie wsparcie w trudnym czasie. Taką dyskusję wywołał działacz młodzieżowy Artem Riasa, zwracając się z apelem do mera Krzemieńćzuka. Temat podchwyciły natomiast lokalne media.
We wtorek 31 maja po wielu miesiącach obrad w trybie zdalnym, do obradowania w sali sesyjnej powróciła Rada Miejska w Inowrocławiu. Duże emocje budziła dyskusja o podziale środków z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w których Inowrocław po raz kolejny uzyskał jedną z najniższych alokacji.
Susza jest szczególnie odczuwalna w województwie kujawsko-pomorskim, w tym roku patrząc na raporty meteorologów możemy mówić, że to zjawisko występuje, głównie za sprawą deficytu opadów, które są dostrzegalne od marca. O tym problemie mówił też w poniedziałek podczas wizyty w Bydgoszczy wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który zachęcał rolników do ubezpieczania się od ryzyka wystąpienia suszy.
Bydgoscy samorządowcy krytycznie odnoszą się do pomysłu władz UMK połączenia szpitali uniwersyteckich im. Biziela i Jurasza w Bydgoszczy. Do tej pory ze strony toruńskiej uczelni nie ma w tej sprawie żadnego odniesienia się do tych obaw, przed tygodniem rektor UMK nie pojawił się na sesji Rady Miasta Bydgoszczy pomimo zaproszenia. Poseł Jan Szopiński przypomina natomiast, że w 2008 roku ze strony Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu padła jasna deklaracja.
Od wielu miesięcy dojazd pod samą Katedrę bydgoską jest ograniczony do pojazdów posiadających specjalne identyfikatory Urzędu Miasta, przy czym przewidziano maksymalnie 4 miejsca parkingowe. Podczas uroczystości 3 maja pod Katedrą urządzono ,,dziki parking”, choć parking przy ratuszu był niemal pusty. Wyjaśnianie tego incydentu trwa, bowiem w większości były to pojazdy wojskowe.
Dzisiaj (31 maja) jest ostatnim dniem, w którym osoby, które po 24 lutego opuściły Ukrainę, mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w pociągach Polregio. Również PKP Intercity ogranicza znacząco tę ulgę dla uchodźców.
Сьогодні (31 травня) останній день, коли люди, які залишили Україну після 24 лютого, можуть скористатися безкоштовним проїздом у поїздах Polregio.
W II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Inowrocław otrzyma jedną z najniższych dotacji w Polsce na poziomie 5 mln zł (będąc bardziej precyzyjnym 4,6 mln zł). Tyle samo Inowrocław otrzymał w ubiegłym roku w pierwszej edycji. Dwa razy z rzędu takie ,,wyróżnienie” karze zadać pytanie, czy nie ma tutaj drugiego dna i podtekstu politycznego?
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Fordonie sięga 1859 roku, po włączeniu Fordonu w granice Bydgoszczy ochotnicza jednostka przestała być potrzebna, formalnie rozwiązano ją w 1983 roku. W 2018 roku grupa zapaleńców – bo tak trzeba o nich powiedzieć – reaktywowała OSP Fordon. Początkowo specjalnego entuzjazmu wśród samorządowców ta decyzja nie zrobiła, słuchając dyskusji na komisjach można było wręcz odnieść wrażenie, że nie traktowano strażaków ochotników zbyt poważnie.
- Polska to jest wolność – mówił na Placu Zamkowym w Warszawie lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który kilka tygodni temu był inicjatorem tego marszu. Marsz przyciągnął przedstawicieli całej opoz
Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.