Wojewódzki Konserwator Zabytków do rejestru zabytków wpisał znajdujący się na zbiegu ulic Staszica i Markwarta Pomnik Czynu Społecznego, nazywany w ostatnich latach też Pomnikiem Tysiąclecia. Ta decyzja zapewnia pomnikowi ochronę uniemożliwiającą jego rozbiórkę, do czego przyczyniały się władze Bydgoszczy przed rokiem. Poseł Bartosz Kownacki chce, aby Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN zbadała, czy pomnik ten nie propaguje komunizmu.
Z danych Eurostatu wynika, że w kwietniu w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono około 1,9 tys. zgonów, przed rokiem było to około 3 tys. - kwiecień ubiegłego roku zaliczany jest do jednego z najbardziej tragicznych miesięcy w pandemii.
Po półtora roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zakończył spór o nazwę ulicy w Inowrocławiu, której patronował Iwan Alejnikow, a w listopadzie 2020 roku została przemianowana przez wojewodę na Tadeusza Chęsego. Ostatecznie w obiegu pozostanie decyzja wojewody.
Pomysł połączenia bydgoskich szpitali uniwersyteckich, który rozważają władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu budzi w Bydgoszczy duży niepokój. Środowisko lekarskie obawia się, że może to przełożyć się na gorszy dostęp bydgoszczan i mieszkańców regionu do świadczeń medycznych, co objawić się może dłuższymi kolejkami do specjalistów.
W kwietniu poinformowaliśmy, że ratusz za zakup 18 tramwajów od PESA zapłacił o 28,2 mln zł zł mniej niż wynikało z umowy. Na taką kwotę Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, z upoważnienia prezydenta nałożył kary umowne, które wynosiły 0,2% wartości kontraktu za każdy dzień zwłoki, przy czym nie mogą one być wyższe niż 20% wartości zamówienia. PESA domagała się zwrotu tej kwoty i pozwała Miasto Bydgoszcz do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
Spółka przygotowująca budowę terminalu intermodalnego w podbydgoskim Emilianowie jest obecnie na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych, według harmonogramu ma być gotowy w 2027 roku. Jest jednak ważny warunek – trzeba uzyskać montaż finansowy, na dzisiaj bowiem zabezpieczonych funduszy na ten cel nie ma. Są plany pozyskania ich z Unii Europejskiej, ale te środki wciąż są dla Polski zamrożone.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.
Aktywności atakujące Ukraińców towarzyszą nam właściwie od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, eksperci nie bez powodu wskazywali, że w ten sposób internet może być na celowniku rosyjskich służb, których interesie jest zniechęcanie społeczeństw państw zachodnich wobec pomocy dla Ukrainy, co w praktyce ułatwiłoby osiągnięcie przez rosyjskie wojska celów. Internetową aktywność antyukraińską bada Instytut Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenie Demagog.