Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał Pomnik Czynu Społecznego nazywany też Pomnikiem Tysiąclecia za zabytek, w rezultacie nie można go rozebrać, jest on też wyłączony już spod ewentualnej dekomunizacji, niewykluczone jest też, że bydgoszczanie będą musieli dołożyć się do jego remontu. O jego zachowanie zabiegało kilka środowisk, głównie stowarzyszenia architektoniczne, wpisanie do rejestru zabytków uznano jako prawną metodę jego uratowania. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, że to ich sukces – niewątpliwie tak, ale przede wszystkim satysfakcję mogą czuć fanatycy ustroju jaki panował w PRL, w końcu pozostanie po tym wyraźny ślad.
– Sam system jazdy autonomicznej od strony technologicznej będzie gotowy pewnie w perspektywie najbliższych dwóch lat – prognozuje dr Maciej Kawecki, Digital EU Ambassador i prezes Instytutu Lema. Znacznie dłużej zajmie nam jednak dopuszczenie autonomii pod względem legislacyjnym. Już dziś jednak sztuczna inteligencja, której rozwój jest warunkiem wprowadzenia pojazdów autonomicznych, znajduje w motoryzacji coraz więcej zastosowań. Pomaga m.in. monitorować poziom zmęczenia kierowcy i zapobiegać rozproszeniu jego uwagi, które może skutkować wypadkiem na drodze. Aplikacja stworzona w tym celu przez licealistę z Polski została niedawno wyróżniona w globalnym konkursie AI Global Impact Festival, organizowanym przez Intela.
W poniedziałek informowaliśmy o karambolu do jakiego doszło w Niewieścinie na drodze krajowej nr 5, pomiędzy Świeciem i Bydgoszczą. Kierujący ciężarówką nie zdążył zahamować doprowadzając do zmiażdżenia samochodu osobowego – cztery osoby zginęły. Kierowca ciężarówki usłyszał zarzuty prokuratorskie.
W ubiegłym roku w województwie kujawsko-pomorskim trzech pieszych zginęło na torach, w tym roku nie mamy jeszcze półrocza a są już dwie ofiary śmiertelne i dwie osoby odniosły obrażenia. PKP podejmuje działania, które mają ograniczyć to zjawisko, z jednej strony powstają coraz bezpieczniejsze przejścia, z kolei Straż Ochrony Kolei stara się walczyć ze zjawiskiem ,,dzikich przejść”, w skrajniejszych przypadkach mandatami.
Hejt nawet pod fikcyjnym pseudonimem nie chroni przed konsekwencjami, o czym przekonał 28-letni mieszkaniec Nakła nad Notecią, którego bydgoski sąd skazał na dotkliwą grzywnę. Specjalnie dużo hejtu wobec ukraińskich uchodźców w sieci nie ma, ale są wciąż przypadki, gdy się on pojawia.
Jutro (20 maja) miała się rozpocząć XXIV Inowrocławska Wystawa Gospodarcza, to wydarzenie planowano zorganizować po dwóch latach przerwy pandemicznej, ale ostatecznie w tym terminie do niej nie dojdzie, bowiem inowrocławskie firmy miały wskazywać, że z uwagi na trudną sytuację gospodarczą nie są wstanie się zaangażować.
Przed tygodniem w Katowicach odbyły się Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022, dla naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego były one udane, bowiem przywieźli z nich 19 nagród.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.
Aktywności atakujące Ukraińców towarzyszą nam właściwie od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, eksperci nie bez powodu wskazywali, że w ten sposób internet może być na celowniku rosyjskich służb, których interesie jest zniechęcanie społeczeństw państw zachodnich wobec pomocy dla Ukrainy, co w praktyce ułatwiłoby osiągnięcie przez rosyjskie wojska celów. Internetową aktywność antyukraińską bada Instytut Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenie Demagog.