W polskich rękach z uwagi na bliską kooperację w Układzie Warszawskim ze Związkiem Radzieckim, pozostało sporo sprzętu wojskowego postradzieckiego, który po wejściu Polski do NATO był systematycznie wymieniany na nowocześniejszy. W Europejską Noc Muzeów w zbiorach Muzeów Wojsk Lądowych mogliśmy zobaczyć sprzęt, który dla nas ma wartość muzealną, a na Ukrainie jest wykorzystywany do regularnych walk.
Arcymistrz Radosław Wojtaszek wywalczył w poniedziałek tytuł szachowego mistrza Polski, w czasie turnieju odbywającym się w Kruszwicy, tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł wywalczony podczas mistrzostw w Bydgoszczy. Wspomnieć warto, że Wojtaszek klubowo związany jest z Minutorem Energą Gwiazdą Bydgoszcz. Mistrzostwa Polski w szachach odbywają się w Kruszwicy, jako wydarzenie towarzyszące przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania praw miejskich.
Za nieco ponad dwa tygodnie (3 czerwca) odbędzie się IV Memoriał Ireny Szewińskiej, uznawany przez międzynarodową federację jako zawody rangi Gold, jak ujawnił główny organizator Krzysztof Wolsztyński, dwie kolejne edycje również odbędą się w Bydgoszczy. Początkowo nie było powiedziane, że będą to zawody organizowane corocznie w Bydgoszczy, dzisiaj nikt już jednak nie kwestionuje, że jest to już stała impreza bydgoska.
W poniedziałek rano na drodze krajowej nr 5, gdzie obecnie trwa budowa drogi ekspresowej S-5, doszło do tragicznego zdarzenia, w wyniku którego jeden samochód został całkowicie zmiażdżony, a zginęły cztery osoby.
Od pewnego czasu trwa w naszym regionie wrzawa, że kujawsko-pomorskie zalicza się do niewielkiego grona województw, w których nie będą realizowane projekty finansowane z rządowego programu Kolej Plus. O tym jak ociągano się w dużymi projektami, bez większego wsparcia władz województwa, to wiele razy pisaliśmy. Trzeba jednak też wskazać, że program ten stwarzał też szansę do rozwoju bydgoskiej kolei metropolitalnej, z którego jednak dość szybko zrezygnowano.
Inicjatywa budowy spalarni odpadów przy zakładach Ciechu Soda Mątwy budzi w Inowrocławiu emocje społeczne, które politycy lokalnej opozycji próbują ukierunkować na dość odważne działanie prezydenta Ryszarda Brejzy, który podpisał się pod listem intencyjnym w tej sprawie. Nikt nie powie jednak wprost, że nawet gdyby włodarz Inowrocławia swoje poparcie wycofał, a na późniejszym etapie nawet wydał negatywną opinię dla spalarni, to ostatnie wydarzanie z Bydgoszczy pokazują, że to może nie wystarczyć, aby zablokować tę inwestycję.
Kwiecień był kolejny miesiącem, gdy notowany był spadek bezrobocia w Bydgoszczy, mamy zatem kolejny miesiąc, w którym możemy powiedzieć, że bezrobocie jest historycznie niskie, bowiem tak małej liczby zarejestrowanych bezrobotnych nie było od momentu, gdy bezrobocie jest w Polsce rejestrowane.
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.