Jesteś tutaj: HomeMagazynArtykuły filtrowane wg daty: czwartek, 07 kwiecień 2022

Do 2027 roku PKP PLK planuje zmodernizować odcinek Bydgoszcz – Inowrocław linii kolejowej nr 131. To ambitne zadanie, zakłada ono bowiem dobudowę dwóch torów (do standardu czterotorowego) od Nowej Wsi Wielkiej do Inowrocławia, co pozwoli odseparować ruch pasażerski od towarowego oraz spełnił wymogi dla prędkości powyżej 160 km/h, miejscami nawet 200 km/h, co będzie nowym standardem w podróżowaniu. W ramach tej inwestycji kolejarze chcą zbudować też nowe przystanki.

Opublikowano w Bydgoszcz

Do decyzji Komisji Europejskiej o odebraniu województwu kujawsko-pomorskiemu ponad 15 mln euro dotacji, jako kary za nie wykonywanie orzeczenia wobec kopalni Turów, odnieśli się kujawsko-pomorscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, na konferencji prasowej w Sejmie. W ich opinii winę za to ponosi polski rząd.

Opublikowano w Regionalne

Po raz drugi organizatorzy kruszwickiego Misterium Męki Pańskiej zapraszają w Niedzielę Palmową na premierę filmu, który ma nawiązywać do ostatniej drogi Jezusa Chrystusa, ale z wątkiem współczesnym. Drugi rok będzie to medium filmowe, z uwagi na wciąż trwającą pandemią COVID-19.

Głównym bohaterem filmu będzie prokurator Judeu Piłat z Pontu i słynne jego pytanie – Cóż to jest prawda?


To właśnie wokół jego postaci dzieją się najważniejsze wątki pasji Jezusa z Nazaretu. Twórcy misterium zainspirowali się powieścią Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, w szczególności właśnie wątkiem Piłata. Oprócz tego skorzystali w fragmentów powieści Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”. Całość historii męki pańskiej została w tym filmie przeniesiona we współczesność, po to by jeszcze bardziej wybrzmiał problem prawdy poruszony w kruszwickim misterium, w tym wszystkie dylematy jednego z głównych bohaterów, jakim jest Poncjusz Piłat.

 

- Z całych sił staraliśmy się podejść do tematu Pasji Chrystusa w zupełnie nowy, nietuzinkowy sposób. Jestem przekonany, że historia ukazania w filmie będzie czymś innym i nowym. Z jednej strony pragnęliśmy jak najlepiej przedstawić znaną nam wszystkim historię ostatnich chwil Jezusa, z drugiej strony poprzez współczesne ukazanie tych wydarzeń oraz skupienie się na temacie prawdy pragniemy skierować uwagę widza na zupełnie innym odbiór pasji. – mówi Filip Pawlak.

 

Film tworzony jest między innymi w Kruszwickiej Kolegiacie oraz Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Praca nad produkcją rozpoczęła się na początku grudnia i trwać będzie do pierwszych dni kwietnia. W film zaangażowana jest młodzież z KSM, Wojownicy Maryi oraz wielu zaprzyjaźnionych aktorów, których od lat widywać możemy w Kruszwickim Misterium.


Premiera odbędzie się w niedzielę palmową (10 kwietnia) o godzinie 19:30 na YouTube Misterium Kruszwicy, a także poniżej:

 

Już dzisiaj zapraszamy do obejrzenia zwiastunu misterium:

Opublikowano w Kruszwica
czwartek, 07 kwiecień 2022 18:07

Jak zdobyć pieniądze na nieplanowane wydatki?

Jeśli nie posiadamy odłożonej poduszki finansowej, nieprzewidziane wydatki mogą poważnie wstrząsnąć naszym budżetem i naszym spokojem ducha. Każdy chyba zna ten poziom stresu i bezradności, kiedy kolejna rzecz pójdzie nie po naszej myśli. W trudnych i pilnych sytuacjach trzeba działać. Tylko jak? Jak możemy zdobyć pieniądze na nieplanowane wydatki? Przedstawimy kilka różnych sprawdzonych propozycji.

Opublikowano w Polecane
czwartek, 07 kwiecień 2022 18:03

Rynek w Koronowie ma zmienić oblicze

Rynek w Koronowie dzisiaj specjalnie nie zachwyca i raczej koronowianie nie mogą być z niego dumni przed gośćmi. Na początku kwietnia władze w Koronowie ogłosiły przetarg na jego rewitalizację – nowa koncepcja zakłada generalną poprawę estetyki, wyeksponowanie terenów zielonych oraz powstanie fontanny, która może stać się elementem wyróżniającym. Fontanny wzorowanej trochę na rewitalizowanym Rynku w Starym Fordonie.

Opublikowano w Dobrcz i Koronowo

Na wtorkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w Mannheim radni przegłosowali uchwałę pozwalają przekazać pomoc dla Czernowic w Ukrainie, stolicy Mołdawii Kiszynowa oraz Bydgoszczy. Do miast partnerskich Mannheim chce przekazać łącznie kwotę 1 mln euro.

Opublikowano w Bydgoszcz

Wydarzenia z ubiegłego tygodnia na forum Rady Miasta to krok w kierunku, gdy więcej zyskają radni, którzy skupiają się głównie na obrażaniu innych, od tych którzy chcą uczciwie pracować dla mieszkańców i rzetelnie wypełniać swój mandat radnego. Dotyczy to także radnych PiS-u, bowiem jest kilku radnych, u których widać duże zaangażowanie, którzy pozostają jednak w cieniu tych co tylko potrafią obrażać.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Wiadomości z regionu