Kruszwickie Misterium Męki Pańskiej drugi rok z rzędu eksperymentuje z przenoszeniem biblijnej akcji osądzenia oraz ukrzyżowania Jezusa Chrystusa w czasie współczesnym. W niedzielę palmową – 10 kwietnia – odbyła się premiera tegorocznego Misterium, które ponownie przybrało formę filmu fabularnego.
Dzisiaj pandemia COVID-19 jako zjawisko paraliżujące nasz świat wydaje się odchodzić do przeszłości, ale od nas będzie zależało, czy tam pozostanie. Wirus w dalszym ciągu jest niebezpieczny – czytamy w stanowisku interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
12 lat temu w Smoleńsku rozbił się samolot rządowy, w którym zginął Prezydent RP Lech Kaczyński – katastrofy lotnicze, w których ginie głowa państwa zdarzają się w historii świata rzadko, stąd też do dzisiaj dla Polaków jest to boląca rana. MSWiA chciało, aby tego dnia o godzinie 8:41 – dokładnie 12 lat po katastrofie zawyły syreny alarmowe, ale wiele miast odmówiło tego. Do tego zalecenia nie zastosował się też prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Do Krzemieńczuka dotarło 10 kartonów z lekarstwami, które są niezwykle potrzebne w szpitalach miejskich. W Krzemieńczuku – mieście partnerskim Bydgoszczy - przebywa obecnie kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z terenów bezpośrednio objętych wojną. Za dary bydgoszczanom dziękuje mer tego miasta Andrej Melnik.
– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami to jednak proces zakrojony na lata, a równolegle w krótkiej perspektywie trzeba szukać dywersyfikacji dostaw tych surowców, na których w dużej mierze opiera się unijna gospodarka. Potrzebna będzie także zmiana podejścia do gazu, który miał być paliwem przejściowym w procesie transformacji energetycznej i alternatywą dla węgla.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Dziś upominając się o poszanowanie dobrego imienia Patrona naszego województwa, bronimy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności – napisał Sejmik Województwa w uchwale podjętej w poniedziałek 27 marca. Wcześniej z listem otwartym w tej sprawie zwróciła się do samorządowców Solidarność. Podjęcie tego stanowiska nie było jednak tak oczywiste jak mogło się wydawać, sporo niejasności mogła budzić kuchnia polityczna.
Władze Bydgoszczy przygotowują się do położenia nowych torowisk tramwajowych, z kolei Zarząd Województwa chce kupić do 7 nowoczesnych pociągów, bydgoski ratusz też chce wymieniać tabor tramwajowy – to informacje znane z wielu bydgoskich mediów, wszystko sfinansowane ma być jednak przez Unię Europejską, a te środki jak wskazuje dziennikarz Jorge Valero z Bloomberg.com są zagrożone.